Savaşın 12'nci yılında BM'den açıklama: Suriye'de barış için harekete geçin

BM Genel Sekreteri Guterres, Suriye savaşının 12'inci yılında yaptığı açıklamada "BMGK'nın 2254 No'lu kararı uyarınca atılacak adımların, sürdürülebilir barışın yolunu açabileceğine inanıyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün 12'nci yılını dolduran Suriye iç savaşı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Guterres, Maraş merkezli depremlere atıfta bulunarak 'depremin ardından ülkeye yönelik insani yardımla yakalanan ivmenin siyasi alana taşınarak barış için harekete geçilmesi gerektiğini' söyledi.

AA'nın haberine göre, Suriye'de 6 Şubat'taki depremler nedeniyle 'halkın yeni bir trajediyle karşı karşıya kaldığını' ifade eden Guterres, 'insani yardım ihtiyacının çatışmanın başından bu yana en yüksek düzeye ulaştığına' dikkat çekti.

'SOMUT ADIMLAR BARIŞIN YOLUNU AÇABİLİR'

"Kuzeybatı Suriye'ye 12 ay boyunca sınır ötesi erişim sağlama ihtiyacı, hiç olmadığı kadar acil bir hale geldi" diyen BM Genel Sekreteri, 'insani yardım operasyonlarının engelsiz sürdürülmesinin büyük aciliyet ve önem taşıdığını' kaydetti. Guterres, açıklamasında, "Depremlerin ardından sağlanan insani yardımla yakalanan ivmenin siyasi alana taşınması gerekiyor. Suriyeli taraflar ve uluslararası ortaklarla birlikte BM Güvenlik Konseyinin 2254 No'lu kararı uyarınca atılacak somut adımların, sürdürülebilir barışın yolunu açabileceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Ülke genelinde ateşkesin sağlanması, Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması ve sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşlerinin sağlanması için 'hep birlikte hareket etme zamanı' olduğunu aktaran Guterres, BM'nin, Suriye'nin egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne güçlü bağlılığını dile getirdi. (DIŞ HABERLER)