Sarah Everard protestolarının ardından tepki çeken Londra Emniyet Müdürü: İstifa etmeyi düşünmüyorum

Londra'da polisin, kaçırılarak öldürülen Sarah Everard anısına yapılan anma törenine saldırması sonrası tepki çeken Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü Cressida Dick, 'istifa etmeyi düşünmediğini' söyledi. Dick, "Herhangi biri müdahalenin doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda hüküm veremez" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'nin başkenti Londra'da, evine yürürken kaçırılarak öldürülen Sarah Everard anısına yapılan anma törenine polisin saldırmasının ardından eleştirilen Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü Cressida Dick, istifa etmeyi düşünmediğini söyledi. Cressida Dick, teşkilata liderlik etmeye 'daha kararlı olduğunu' belirtti.

Dick, müdahale kararının gözden geçirilmesi gerektiğini kabul ederken, polisin 'gerçekten büyük kalabalığa' karşı tutumunu savundu. Dick "Gördüğüm kadarıyla ekibim, doğru bir şekilde bunun kamu sağlığına önemli bir risk oluşturan yasadışı bir toplanma olduğunu düşündü. Operasyonda yer almayan herhangi birinin müdahalenin doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda bir hükme varabileceğini düşünmüyorum" dedi.

'SOKAKLARIN GÜVENLİ KILINMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'

Anma töreninde, bazı kadınların kelepçelendiği ve yerlerde sürüklendiği görülmüştü. İçişleri Bakanı Priti Patel, polis güçlerinin Covid-19 kısıtlamaları gerekçesiyle aldığı müdahale kararının bağımsız bir komisyonca incelenmesi kararı almıştı. Başbakan Boris Johnson da, ortaya çıkan görüntülerin 'kendisinde derin bir kaygı yarattığını' söylerken, Dick'in 'polisin eylemleri konusunda bir değerlendirme yapılması taahhüdü verdiğini' belirtti. Johnson ayrıca, 'kadınların korunması ve sokakların güvenli kılınması için başka neler yapılacağının' ele alınacağı bir toplantıya başkanlık edeceğini vurguladı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da bir soruşturma çağrısında bulunurken, polisin tavrını 'kabul edilemez' diye niteledi. Khan, Cressida Dick ve yardımcısı ile konuştuğunu ve 'yaptıkları açıklamalardan tam anlamıyla tatmin olmadığını' ifade etti. 

Sarah Everard, geçen hafta Londra'nın güneyindeki Clapham bölgesinde bir arkadaşını ziyaretinin ardından akşam saatlerinde eve yürüyerek dönerken kaybolmuştu. İngiliz polisi, Everard'ın kalıntılarının Londra'nın 80 kilometre güneydoğusunda, Kent bölgesinde ormanlık alanda bulunduğunu açıklamıştı. Olayla ilgili olarak bir polis memuru gözaltına alındı. Gözaltında bulunan polis memuru Wayne Couzens'e zorla alıkoyma ve cinayet suçlamaları yöneltildi.

'ERKEK ŞİDDETİNE KARŞI EYLEMLERDE FİZİKSEL ŞİDDET'

Arama çalışmaları sırasında polisin, Everard'ın son görüldüğü bölgede yaşayan kadınlara 'gece yalnız sokağa çıkmamalarını' söylemesi tepki topladı. "Sokakları Geri İstiyoruz" (Reclaim These Streets) sloganı altında bir araya gelen bir grup kadın, cumartesi akşamı için eylem çağrısı yaptı.

Polis, İngiltere'de Covid-19 salgını nedeniyle geçerli olan kurallar çerçevesinde eyleme katılanlara işlem yapılabileceğini söyledi. Bunun üzerine eylemi düzenleyenler, toplanma çağrısını geri çekti ve herkese kapısının önünde mum yakma çağrısı yaptı. Ancak buna rağmen yüzlerce kadın Clapham Common bölgesinde toplandı ve polis katılımcılara saldırdı. Sokakları Geri İstiyoruz grubu yaptığı açıklamada, polisin müdahalesinin kendilerini 'derinden üzdüğünü ve öfkelendirdiğini' belirterek, Londra polisine 'erkek şiddetine karşı yapılan bir eylemde kadınlara fiziksel şiddet uyguladıkları' eleştirisini yöneltti. (BBC Türkçe)