Sanatçı Muhammed Rıza Şeceryani vefat etti

İranlı sanatçı Muhammed Rıza Şeceryani, kanser nedeniyle vefat etti. Şeceryani, 2016'dan beri kanser tedavisi görüyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İranlı bestekar ve musiki üstadı Muhammed Rıza Şeceryani, uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü.

İran devlet televizyonunun haberine göre, 2016'dan bu yana böbrek kanseriyle mücadele eden Şeceryani, tedavi gördüğü Tahran'daki Cem Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Şeceryani 5 Ekim'de durumunun ağırlaşması üzerine hastanenin yoğum bakım servisine alınmıştı. 2016 yılında kansere yakalandığını açıklayan Şeceryani'nin tedavisi, o tarihten bu yana doktorların gözetiminde devam ediyordu.

Şeceryani'nin cenazesinin memleketi Meşhed yakınlarındaki Tus kasabasında toprağa verileceği belirtildi.

PİCASSO VE MOZART ÖDÜLLERİNİ KAZANDI

İran sanatı ve edebiyatının en etkili şahsiyetlerine atfedilen "üstad" unvanını taşıyan Şeceryani, 1940'ta Meşhed'de dünyaya geldi.

Yaşamı boyunca, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) ödülleri dahil birçok ödül kazandı.

UNESCO, Şeceryani'yi 1999'da Picasso Ödülü'ne, 2006'da da müzik dünyasına yaptığı katkılardan dolayı Mozart Ödülü'ne layık gördü.

Şeceryani, 2004 ve 2006 yıllarında müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden Grammy Ödülleri'ne de aday gösterilmişti.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRİNCE ESERLERİ YAYINLANMADI

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dönemindeki hak ve özgürlüklere yönelik ihlaller nedeniyle hükümeti eleştiren Muhammed Rıza Şeceryani'nin eserleri, o günden bu yana İran Radyo-Televizyon Kurumu IRIB'de yayınlanmadı.

PROTESTOLARA DESTEK VERMİŞTİ: BU SES ÇER ÇÖPÜN SESİ

Şeceryani, Haziran 2009'da Ahmedinejad'ın yeniden seçildiği tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları sonrasında düzenlenen protestolara da destek vermişti.

Protestoculara açıktan destek veren Şeceryani'nin, Ahmedinejad'ın göstericileri "çer çöp" olarak adlandırmasına, "Bu ses çer çöpün sesidir ve daima onların sesi olarak kalacaktır" karşılığını vermişti. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR