Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlık komisyonu kurulacak

DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin hazırlık komisyonu kurulmasına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin hazırlık komisyonu kurulmasına karar verdi.

Kadıköy’de Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlenen Gemlik Yürüyüşü'nde polis müdahalesi sırasında yaşananların ardından Adalet Bakanlığı'nda inceleme yapılmıştı.

Aydeniz, 'polise mukavemet', 'kamu görevlisine hakaret', 'yaralama', 'izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma' ile suçlanmıştı.

Dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar vermesi halinde dosya, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek ve nihai karar verilecek. Hakkında fezleke düzenlenen milletvekilinin, komisyonda olduğu gibi Genel Kurul'da da savunma yapma hakkı bulunuyor. Genel Kurul’da, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar alınırsa dokunulmazlığı kaldırılan vekil için yargı yolu açılmış olacak.(HABER MERKEZİ)