Salıcı Meclis'te, 7/24 uyuşturucu satılan yerlerin adreslerini açıkladı

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, Meclis’te “Gaziantep’te nerelerde uyuşturucu satıldığını açıklayayım. Bunu İçişleri Bakanı’nın bilmemesi mümkün mü? Mümkün değil” diyerek adresleri açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Gaziantep’te nerelerde uyuşturucu satıldığını açıklayayım. Bunu İçişleri Bakanı’nın bilmemesi mümkün mü? Mümkün değil. Bu uyuşturucu bundan 1 sene önce satılırken, bugün satılırken, yarın da İçişleri Bakanı’nın teminatı altında satılmaya devam edilecek öyle görünüyor. Gaziantep’te Vatan Mahallesi 25 Aralık Polis Merkezi yanında Yavuz Sultan Selim Lisesi civarında uyuşturucu satılıyor. İster ihbar kabul etsinler ister gidip müdahale etsinler ama Gaziantepliyi bu illetten kurtarsınlar” dedi.

ANKA'nın haberine göre; Salıcı, Antep ve Urfa ziyaretleri sırasında uyuşturucuya ilişkin yaptığı tespitleri aktararak, şunları söyledi:

“Durum facia. Bırakın şehir merkezlerini oraların küçük ilçelerine kadar neredeyse okulların önünde satılır hale gelmiş uyuşturucu meselesi. Uzatmadan Gaziantep’te nerelerde uyuşturucu satıldığını açıklayayım. Bunu İçişleri Bakanı’nın bilmemesi mümkün mü? Mümkün değil. Bu uyuşturucu bundan bir sene önce satılırken, bugün satılırken, yarın da İçişleri Bakanı’nın teminatı altında satılmaya devam edilecek öyle görünüyor. Gaziantep’te Vatan Mahallesi 25 Aralık Polis Merkezi yanında Yavuz Sultan Selim Lisesi civarında uyuşturucu satılıyor. İster ihbar kabul etsinler ister gidip müdahale etsinler ama Gaziantepliyi bu illetten kurtarsınlar. Hasırcıoğlu ve Hacıbaba mahalleleri arasında Farabi Sokak bağımlı bireylerin her keseye uygun 7 gün 24 saat uyuşturucu temin edebilecekleri bir yer. Karşıyaka’da Kocatepe Mahallesi’nde bulunan İsmet Paşa Anadolu Lisesi, Mehmet Çolakoğlu ilk ve ortaokullarının bir arada bulunduğu çevrede kolaylıkla uyuşturucu madde bulunabiliyor. Görünen o ki kimseni reklama filan ihtiyacı yok. Herkesin bildiği gerçeği Meclis kürsüsünden dile getirmenin tek bir nedeni olabilir, yetkililerin yapmadıkları görevi yapmaya davet etmek.

Gazeteci arkadaşımız Farabi Sokak’a gitti. Oradaki insanlarla görüştü. İzlenimi şu, sadece burada uyuşturucu satılır diye tabela asmadıkları kalmış. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Adam tutuklanırsa karısı satıyor. Uyuşturucu müptelası olan çocukların kesmiş olduğu kabloları hangi hurdacıya sattığı, kaç para ettiği, ondan sonra bu ailelerin hayatlarını nasıl devam ettirdiği, uyuşturucu ile beraber şekilde nasıl yürüdüğü Gaziantep’te bilinen bir gerçek.

Yerel gazetelere şöyle bir baksın değerli iktidar milletvekilleri. Orada her gün kimin kimi vurduğunu, hangi meseleden dolayı çatışma çıktığını, yerli ve yabancı mafya gruplarını, Suriyeli midir, değil midir? Bütün detayları orada okuyabilirler. Gaziantep Teksas’a dönmüş. Teksas’ta bir uyuşturucu yoktu, burada uyuşturucu da var üstüne üstelik.”

‘DÖRT YILDAN BERİ AĞIR BİR KRİZ ALTINDAYIZ’

Salıcı, AK Parti’nin 2022 yılı seçim beyannamesine atıfta bulunarak, “Bugünü görmüş bir şekilde, Adalet ve Kalkınma Partisi ta o zamandan 2002 seçimine yönelik olarak bir seçim beyannamesi hazırlamış. Türkiye 2002 seçimlerine giderken önemli bir kriz ile karşı karşıyaydı ama o kriz 4 sene sürmedi. O kriz V şeklinde diye tabir edilen ekonomistlerin, hızlı bir şekilde tekrardan ekonominin yükselişi ile sonuçlanan politikalarla karşılandı. Bugün biz Ağustos 2018’den beri net bir şekilde 4 yıldan beri ağır bir kriz altındayız. Ama Adalet ve Kalkınma Partili sözcüler bu krizi ısrar ile reddediyorlar” dedi.

‘TUTUKLULUK SÜRESİ TAM ANLAMIYLA CEZALANDIRMAYA DÖNÜŞTÜ’

Salıcı, AK Parti’nin 2002 seçim beyannamesindeki adalet bölümüne de değinerek, şöyle devam etti:

 “O da bugünleri görmüş. Şu anda gelmiş olduğumuz noktada 2012 yılında 136 bin kişi tutukluyken, 2022 yılında bu sayı 314 bin kişiye çıkmış durumda. Uzun zaman tutuklu kalan kişilerden dolayı tutukluluk süresi tam anlamıyla cezalandırmaya dönüşmüş durumda. İşte bunların arasında en çok bilinen örneklerinden bir tanesi Gezi davası tutuklusu Osman Kavala’nın aralarında bulunduğu 16 kişi ile ilgili iddianame 16 ay boyuncu hazırlanmadı. İddianame hazırlanmadığı için tutuklu kalıyorsunuz, iddianame hazırlandıktan sonra davalar geç görülüp siyasi davalara dönüştürüldüğü için bir de onun için tutuklu kalıyorsunuz. Daha uzağa gitmeye gerek yok. Bizim önceki dönem milletvekilimiz Mustafa Balbay 4 yıl 9 ay tutuklu kaldı ve o tutuklu kaldığı davadan beraat etti. Yine milletvekilimi Tuncay Özkan 6 yıla yakın, Mehmet Haberal milletvekilimiz 4 yıl 3 aya yakın tutuklu kaldı.”

‘DÜNYADA ENFLASYONU EN YÜKSEK BEŞİNCİ ÜLKEYİZ’

Salıcı, AK Parti’nin beyannamesinde enflasyona ilişkin bölümü da okuyarak, “Yazıldığı tarih itibariyle dünyada enflasyonu en yüksek beşinci ülkeyiz, bunu Adalet ve Kalkınma Partisi eleştiriyor. Dönüyoruz bugüne bakıyoruz, 2022 yılı kasım ayında bizde enflasyon yüzde 84,39. Hangi ülkeler bizim üzerimizde diye bakarsak Zimbabve, Lübnan, Venezüella, Sudan ve Arjantin. Aslında Adalet ve Kalkınma Partisi bu sistemi, düzeni, iktidarı eleştirerek gelmiş. 20 sene boyunca yaptıklarının hepsini kümülatif toplamı boyunca Türkiye’ye geldikleri dönemkinden çok daha geri bir noktada” dedi. (HABER MERKEZİ)