Salda Gölü krom madeni tehdidi altında: 28 Nisan’da keşif yapılacak

Salda Gölü civarındaki krom madeninin kapasite artış talebine karşı açılan dava kapsamında 28 Nisan’da bilirkişi heyeti keşif yapacak. Uzmanlar, çevreciler ve avukatlar keşfi takip edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeşilova ve Karamanlı ilçeleri arasında, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin sınırında bulunan Niyazlar köyündeki krom madeninin kapasite artışı için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararına karşı iki ayrı dava açıldı.

Bölgedeki Eşeler Yaylası’nda krom madeninin kapasite artışına itiraz eden 13 kişi ve Karamanlı Belediyesi konuyu yargıya taşıdı. 28 Nisan’da uzmanlar, Burdur Barosu’ndan avukatlar, davacılar ve maden şirketi yöneticileri eşliğinde bir keşif yapılacak. İncelemeden sonra hazırlanacak rapor, davanın seyrinde belirleyici olacak.

Eşeler Yaylası'nda krom madeni faaliyetlerine devam ediyor. 

GÜNDE 163 METREKÜP SU TÜKETİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında yer alan krom madeninin kapasite artışıyla ilgili hazırladığı projeye, 29 Aralık 2022’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Alanda 2014 yılından beri faaliyet gösteren Zontaş Zonguldak Taşkömürü Mad. San. ve Tic. A.Ş adına verilen krom madeni ruhsatı, devlet ormanı vasfındaki arazide bulunuyor. Ruhsat sahibi şirket, madeni 2021’in Ekim ayında, İstanbul merkezli Manolya Madencilik A.Ş.’ye kiralayarak, işletmeyi bu şirkete devretti. Ruhsat sahasının 22 hektarlık kısmında kapalı ve açık krom madeni işletmeciliği yapan firma, daha fazla üretim yapmak için kapasite artışı talebinde bulundu. Kırma, yıkama ve eleme tesisinin de bulunduğu projeye göre maden işletmesi, mevcut üretim kapasitesini yaklaşık 10 kat artırmak istiyor. Krom madeninin kapasite artırımı için sunduğu başvuru dosyasında, günde 163 metreküp su tüketimi taahhüt ediliyor.

‘SU KAYNAKLARI SALDA’YI BESLİYOR’

Krom madeninin bulunduğu alan, dünyadaki ender biyolojik özelliklere sahip Salda Gölü’ne 11 bin 500 metre uzaklıkta. Salda Gölü Koruma Derneği, krom madeninin çevresindeki su kaynaklarının Salda Gölü’nü beslediği gerekçesiyle şu açıklamayı yaptı: “Bu dereler, ekosistemin can damarı ve su kaynağı olarak işlev görüyor. Eşeler Yaylası’na sınırı olan ilçelerin içme suyu, buradan temin ediliyor. Madende yapılacak kapasite artışı ile ekolojik dengedeki bozulma hızlanacak, suların kirlenmesi insan sağlığını tehdit edecek, endemik türler ve yabani yaşam yok olma tehlikesi altına girecek.”

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Erol Kesici

‘ÇOK GEÇ OLMADAN BİLİME KULAK VERİLSİN’

Sadece Salda Gölü’ne uygulanan koruma statüsünün bölgeyi canlı yaşamıyla geleceğe taşımak için yeterli olmadığını belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Erol Kesici, etkin koruma için çevre hattında ve bölgenin su kaynaklarında kontrolün sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Salda’daki kirlenmeyi durdurmak için Eşeler Dağı’ndan göle akan su kaynaklarının korunması gerektiğine işaret eden Kesici, “Salda Gölü yıllardır insan kaynaklı kirletici faaliyetlerin baskısı altında. Kapalı havza gölü olan bu gölde, kirlilik hızla çevreye yayılır. Şimdiye kadar oluşan kirlilik nedeniyle Salda Gölü’nün kumları kararma tehlikesi ile karşı karşıya. Göl sularında çekilme ve zaman zaman salyalaşma söz konusu. Çok geç olmadan, göller tamamen kaybedilmeden bilime kulak verilsin” diye konuştu.

BİLİRKİŞİ RAPORU BELİRLEYİCİ OLACAK

Mahkemenin Burdur Barosu’nun müdahillik talebini kabul ettiğini, Baro Çevre Komisyonu’nun da keşif sırasında izleyici olacağını belirten dava avukatı Nazlı Oral, “Krom madenine karşı bizim davamızın yanı sıra, AK Parti’den seçilen Fatih Selimoğlu’nun başkan olduğu Karamanlı Belediyesi de bir dava açtı. Onlar da yüksek su tüketimi gerekçesiyle davacı olma yoluna gittiler. Türkiye Ormancılar Derneği de davaya müdahil oldu. Prof. Dr. Doğan Kantarcı’nın alanla ilgi önemli çalışmaları var. Bilirkişi heyetinin bölgenin geleceği için vicdanlı bir karar vereceğini düşünüyoruz” dedi.