Sahte polise 700 bin TL kaptırdı, gerçek polise 'parola' sordu

Kendini polis olarak tanıtan dolandırıcılara 700 bin TL kaptırdıktan sonra 450 bin TL daha vermeye hazırlanan N.K., gerçek polislere dolandırıcıların belirlediği parolayı bilmedikleri için inanmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Karaman'da telefon dolandırıcılarının 2 kez tuzağına düşüp 700 bin lirasını kaptıran N.K. (73), 450 bin lira değerindeki evini satıp, yine paraya onlara vereceği sırada dolandırılmaktan kurtuldu. Polis olduklarını söyleyerek gelen dolandırıcıların belirlediği parolaya ‘1453’ diyerek yanıt veren N.K, olayın anlaşılmasından sonra gelen polisleri de parolayı bilmedikleri için sahte polis sandı. 

Emekli N.K.'yi 19 Şubat'ta telefonla arayan bir kişi, kendisini komiser olarak tanıtıp ''Hesabınızdan terör örgütlerine para aktarıldı. Hesabınızda ne kadar para varsa hemen onları çekin. Biz size polis göndereceğiz. Gönderdiğimiz polis size 'Fetih' (İstanbul'un fethi) parolasını söyleyecek. Siz de '1453' yanıtını vereceksiniz ve parayı siyah poşet içerisinde polise teslim edeceksiniz. Parolayı bilmeyen kimseye sakın paralarınızı teslim etmeyin'' dedi. 

N.K., farklı banka hesaplarından euro, dolar ve TL'sini çekip, topladığı 500 bin lirayı siyah poşet içerisinde evine gelen kişiye, belirtilen parolayı söyleyerek teslim etti. Dolandırıcılar 24 Şubat günü tekrar arayıp bu kez de altın ve ziynet eşyaları varsa onların da güvence altına alınması için kendilerine verilmesini istedi. N.K. ertesi gün 200 bin lira değerindeki altın ve ziynetlerini yine siyah poşet içinde eve gelen polis sandığı kişiye, istenen parolayı söyleyerek verdi.

EVİNİ SATTIRMAK İSTEDİLER

Dolandırıcılar, 26 Şubat günü yeniden arayıp oturduğu evin kime ait olduğunu sordu. N.K. de 2 yıl önce aldığını söyledi. Bunun üzerine dolandırıcılar, evi yapan müteahhittin de terörle ilişkisi olduğunu ve evi bir an önce satıp, parayı güvenlik altına almak için kendilerine teslim etmesini istedi.  N.K.evini 450 bin liraya satmak için emlakçılarla temasa geçti. Emlakçılardan biri oğlu A.K.'nin arkadaşı çıktı. Durumdan şüphelenen emlakçı, A.K.'yi  arayıp durumu anlattı. Evin satışa çıkarıldığından haberi olmayan A.K. de babası N.K ile konuşunca olayı anlayıp polise haber verdi. 

KAPIYA GELEN POLİSLERE İNANMADI

N.K., ihbarın ardından eve gelen Dolandırıcılık ve Yankesicilik Büro Amirliğinde görevli sivil polislerin, dolandırıcılık şebekesinin belirlediği 'Fetih' parolasını bilmemesi üzerine, sahte polis olduklarını düşündü. Bunun üzerine resmi polis ekibi çağrıldı. Güçlükle ikna edilen ve Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen N.K.'ye burada dolandırıldığı anlatıldı. 

Başlatılan soruşturma kapsamında güvenlik kameraları da incelenerek N.K.'yi telefonla arayıp kandıran kişinin Adana'da oturan ve dolandırıcılıktan 12 kaydı bulunan Halil Laçinkaya, parayı alanların ise Şanlıurfa'dan oturan Halit Demir (29) ve M.K. (17) olduğu saptandi. Halit Demir ve M.K.'nin Halil Laçinkaya'nın talimatıyla, Adana'ya gelip orada dolandırıcılıktan 11 kaydı bulunan Necmettin T.'den (51) kiraladıkları otomobille Konya'nın Ereğli ilçesine, oradan da taksiyle Karaman'a geldiklerini belirledi. Polis, şebekenin lideri olduğu öne sürülen Halil Laçinkaya'nın 23 Mayıs günü Adana'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda tutuklandığını tespit etti. Dün  düzenlenen operasyonla Halit Demir ve M.K., Şanlıurfa'da, Necmettin T. ise Adana'da yakalanıp, Karaman'a getirildi. 

SUÇUNU İTİRAF ETTİ 

Gözaltına alınan şüphelilerden Halit Demir ifadesinde şu bilgileri verdi: "Ben Halil Laçinkaya'yı Şanlıurfa'dan tanırım. Halil, bize telefonla ulaşıp adres verdi. 'Bu adrese gidip para alacaksınız ve bana getireceksiniz. Bunun karşılığında komisyon olarak size 27 bin lira vereceğim.' dedi. Ben de M.K. ile birlikte Adana'ya gittim. Burada verilen adrese giderek 'Fetih' parolasını söyleyip paraları ve altınları aldım. Aldığım para ve altınları Halil'e teslim ettim. Bunun karşılığında Halil'den komisyon olarak 27 bin lira aldım. Ben aldığım 27 bin lirayı mağdura iade edebilirim.”  

Şüphelilerden Halit Demir ve M.K, 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan tutuklandı. Necmettin T. de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. (DHA)