Sahte polis çetesi: Kimlik kontrolü yapıp, zorla para aldılar

İstanbul'da kendilerini polis olarak tanıtan ve yabancı uyruklu esnaf ile turistlerin paralarını alan çeteye operasyon yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da 25 Aralık 2021 tarihinde polise başvuran Yemen uyruklu Aminat A. (22), kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından parasının alındığını söyleyerek, şikayetçi oldu. Poliste ifade veren Aminat A. "Polis olduklarını söyleyerek benim belgelerimi kontrol edeceklerini söylediler. Daha sonra yanımda bulunan 1500 doları aldılar" dedi.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro  Amirliği ekipleri tarafından başlatılan çalışmada, şüphelilerin olay sırasında güvenlik kamerasına yakalandığı tespit edildi. Görüntülerde şüphelilerin yolda yürüyen Aminal A.'nın yanına yaklaşarak kimlik sordukları daha sonra çantasında arama yaptıkları görüldü. Önce eşkalleri sonra kimlikleri tespit edilen şüpheliler İran uyruklu Ahmet A. (52), Şahin C. (30), Mehdi B.Z (30) ile Macid A. (36) gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğünde  işlemleri tamamlanan şüphelilerin benzer şekilde daha önce meydana gelen 7 olayın daha faili  oldukları tespit edildi. Şüphelilerin sahte polislik yaparak gerçekleştiği hırsızlıklar işe söyle sıralandı

-Irak uyruklu esnaf R.Q (28)'in 1200 dolarının çalınması,

-Norveç uyruklu turist Y.J.A. (56)'nın 1000 dolarının çalınması,

-Cezayir uyruklu Turist D.H.'nin 3 bin 700 Euro'sun çalınması,

-Fransız uyruklu öğretmen B.H.'nin  1.100 Euro'sunun çalınması,

-Irak uyruklu kasap H.İ.(27)'nin 1200 dolarının çalınması,

-Yemen uyruklu işletmeci A.M.A.D.(48)'nin 1000 dolarının çalınması,

-Lübnan uyruklu tüccar Y.A.(26)'nın 900 dolarını çalınması.

Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. 3'ü İran uyruklu biri Türk 4 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İSTANBUL-DHA)