Sağlıkçılardan aşı tepkisi: Bu saatten sonra yapılan aşı geç kalınmış olacak

Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgiye göre tedarik edilen 2,3 milyon grip aşısı 600 bin kişiye yapıldı. Aşının 15 Eylül-15 Ekim arasında yapılması gerektiğini söyleyen Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimi Kolu Başkanı Filiz Ünal, sağlık çalışanlarının henüz aşılanmadığını belirterek, “Bu saatten sonra geç kalmış olacak” dedi. “2 milyon aşı yapılmış olmalıydı” diyen Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı ise riskli hastaların halen e-Nabız sistemi üzerinde görünmeyi beklediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uzmanlar, yeni tip korona virüsüyle hemen hemen aynı semptomlara sahip olan grip hastalığının önüne geçilmesi için aşılama çağrısında bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan 2,3 milyon grip aşısından bugüne kadar 600 bin kişinin yararlandığını açıkladı.

AİLE HEKİMİ: 65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLAN BİRÇOK KİŞİ AŞIYA ULAŞAMIYOR

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimi Kolu Başkanı Filiz Ünal, grip aşısının 15 Eylül- 15 Ekim arasında yapılması gerektiğini ifade ederek, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan birçok kişinin de aşıya ulaşamadığına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız sistemi üzerinden risk grubunda olduklarını öğrenen hastalara grip aşısının temin edildiğini belirten Ünal, “Grip aşısının 15 Eylül -15 Ekim arasında yapılması gerekiyor ki grip mikrobuna karşı hastaları koruyabilsin. Hastalar aile hekimine başvurduğu zaman aşı hakkının olması gerekiyor. Aile hekiminden aldığı reçeteyi de eczaneye götürerek depolardan aşıyı getirtmesi lazım. Bu da siz ancak hekime ulaşan hastaya grip aşısı yapacaksınız demektir. Birçok kişi kronik hasta ve 65 yaş üzeri olmasına rağmen sistemde aşı hakları bulunmuyor. Bu da aşının hızlı bir şekilde hastalara teminini geciktiriyor” dedi.

 Filiz Ünal

'KİMLERİN AŞI HAKKININ OLDUĞUNU BİLMİYORUZ'

Grip aşısına yeteri kadar talep gelmeme sebebinin de kişilerin aşı hakkının olup olmadığını bilmemesi olduğunu vurgulayan Ünal, “Bu aşıya ulaşabilmek için halkın önce aile hekimine ulaşabilmesi gerekiyor. Evlerde kronik hastalığı bulunan ancak dışarıya çıkamayan insanlar da var. Gerçek sosyal devletlerde kişiyi aşıya ulaştırmak Sağlık Bakanlığı'nın görevidir. Ama biz şu an kimlerin aşı hakkının olduğunu bilmiyoruz, ancak bize ulaşırlarsa öğrenebiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARININ AŞILANMASINDA GEÇ KALINDI'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına grip aşısının birkaç gün içinde yapılacağını açıkladı ancak Aile Hekimi Kolu Başkanı Ünal’a göre sağlıkçıların aşılanmasında geç kalındı. Grip aşısı yapılacak kişilerin önceliğinde 65 yaş üstü yurttaşlar, kronik hastalığı bulunanlar ve riskli grupların olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Riskli grupların başında sağlık çalışanları da geliyor. Sağlık emekçilerine aşı henüz yapılmadı ve bu saatten sonra yapılan aşı da geç kalınmış olacak. Çünkü grip aşısı yapıldıktan sonra immün sisteminin bizi koruyacak hale gelebilmesi için 2 ay geçmesi gerekiyor. Yani şu anda gribin en yoğun zamanını yaşıyoruz. Sadece sağlık emekçileri değil, bakılan hastaların da korunması adına bu aşının zamanında yapılması önemli. Sağlıkçıları zamanında aşılamamak halk sağlığı sorunu oluşturur.”

ANKARA ECZACI ODASI BAŞKANI: 25 MİLYON VATANDAŞ RİSK GRUBUNDA

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı da Türkiye’de risk faktörleri açısından değerlendirdiğinde yaklaşık 25 milyon vatandaşın risk grubunda olduğunu söyledi. Bu alanda öngörülerinin 6 ila 8 milyon arasında bir aşının gelmesi yönünde olduğunu belirten Ercanlı şunları söyledi:

Taner Ercanlı

"Gelen 2.3 milyon aşının yetmeyeceği ortada. Bizim sadece 1 milyon 100 bin sağlık çalışanımız var. Bu durumda 65 yaş altı kronik hastalığı bulunan birçok hastanın bu aşıya erişimi zorlaşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız uygulaması üzerinden infülanza risk durumu butonuyla grip aşısı alıp alamayacağınız tespit ediliyor. Halen kronik risk durumunda olan hastalar burada risksiz olarak görünüyor. Öyle olduğunu için yaşı ileri olmasına rağmen grip aşısı olamayan hastalar var. Bu hastalar bu sistem üzerinde riskli görünmeyi bekliyor” dedi.

'2,3 MİLYON AŞININ 2 MİLYONUNUN YAPILMASI GEREKİYORDU'

“Şu ana kadar gelen 2,3 milyon aşının 2 milyonunun yapılması gerekiyordu” diyen Ercanlı, bir an önce aşıların hastalara ulaştırılması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Şubat ayına sarkan süreçlerde bu aşı yapılabiliyor ama tercihen eylül-ekim arası yapılması yönünde bir kanı var. Şu ana kadar gelen 2,3 milyon aşının 2 milyonunun yapılması gerekiyordu. Burada plan, program ve hız konusunda da bir sorun yaşanıyor. Kronik rahatsızlığı bulunan kişilere bu aşının bir an önce ulaştırılması gerekiyor. Grip aşısı ile ilgili yaşanan endişenin bir sebebi de korona virüsü aşısında da daha büyük bir sıkıntının yaşanacağı kaygısını körüklüyor.”