CHP: Hıfzıssıhha yeniden kurulsun aşı tek elden üretilsin

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Hıfzıssıhha Merkezi’nin kapatılmasının ardından Türkiye’nin aşıda dışa bağımlı hale geldiğini belirterek, merkezin yeniden açılması için TBMM'ye kanun teklifi sundu. Emir, “Türkiye’de aşı çalışmaları, geçmişte olduğu gibi üniversitelerle işbirliği içerisinde tek elden, güçlü bir finansal destek modeli ile yürütülmeli. Hıfzıssıhha tecrübesiyle kendi aşımızı kendimiz üretmeliyiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, 1928 yılında kurulan, 2011 yılında da kapatılan Hıfzıssıhha Merkezi’nin geçmişte kuduz, çiçek, tifüs, boğmaca ve influenza gibi aşılar ürettiğini hatırlatarak, merkezin yeniden kurulması amacıyla TBMM’ye kanun teklifi sundu. Korona virüsünün de etkisi ile son dönemde aşı çalışmalarının önemine dikkat çeken Emir, “Hıfzıssıhha tecrübesiyle kendi aşımızı kendimiz üretmeliyiz” dedi.

‘GELİŞMİŞ ÜLKELER AŞI ÇALIŞMALARINA MİLYAR DOLARLAR HARCIYOR’

Kanun teklifinin gerekçelerine ilişkin değerlendirme yapan Emir, şunları söyledi:

“Tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de Mart ayından bu yana binlerce kişinin ölümüne sebep olan Covid 19 pandemisi ile birlikte salgın hastalıklarla mücadelenin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bilim otoriteleri, bu tür salgınların önümüzdeki yıllarda da yaşanabileceği uyarılarında bulunuyor. Tüm dünyada gelişmiş ülkeler, aşı çalışmalarına yıllardır milyar dolarlar harcıyor. Türkiye’de aşı çalışmaları şu anda üniversiteler tarafından farklı farklı projelerle yürütülüyor. Bu tür bir çalışma şekli, hem zaman hem de kaynak israfına sebep olabiliyor. Aşı çalışmaları, geçmişte olduğu gibi yine, tek elden devletin de büyük katkı sunduğu güçlü bir finans modeliyle yürütülmelidir. Bu tür bir çalışma şekli için de geçmişte uygulanan Hıfzıssıhha Merkezi modeli, en uygun modeldir.”

ENFEKSİYON HASTALIKLARIYLA MÜCADELE EDECEK

Emir’in TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde Hıfzıssıhha Merkezi’nin kapatılmasını öngören 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılması öngörülüyor. Teklife göre, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı adıyla yeniden kurulması öngörülen merkez, halk sağlığının korunmasına ilişkin araştırmalar yaparken enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede temel laboratuvar hizmetlerini yürütecek. Aşı üzerine çalışmalar yapacak olan merkez, bu süreçte üniversitelerle işbirliği de yapacak. Kanun teklifi kapsamında Sağlık Bakanlığı, gerekli gördüğü illerde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’na bağlı şubeler açabilecek. (DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR