Aşı denemesi: Bazı gönüllülere boş aşı yapılacak

Çin'de geliştirilen ve dün ilk kez Hacettepe Üniversitesi'nde sağlık çalışanlarına uygulanan korona virüsü aşısının güvenilirliği 'boş aşı' ile denenecek. Gönüllülerin 2'sine aşı, 1'ine boş aşı yapılacak. Aşı yapılanlarda hastalık görülmezse boş aşı yapılanlara da tavsiye edilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'de geliştirilen ve Türkiye'nin Faz 3 aşamasında dahil olduğu aşı için güvenilirliğin nasıl ölçüleceği anlatıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova korona virüsüne karşı dün ilk kez denenmeye başlanan aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Ünal şunları söyledi: "Türkiye çok şükür ki altyapıya sahip bir ülkedir. Faz 3 çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. İsteği olan aşılardan 2 tanesi, Türkiye'ye 'Faz 3 çalışmalarında destek olur musunuz' diye müracaatta bulundu. Faz 3 denince acaba kötü bir şey mi gibi, 'bizim insanımızı kullanıyorlar' gibi kavramlar geliyor. Bunlar gönüllü bazında ve kurallarına göre yapılmak kaydıyla, aynı anda Almanya'da, Brezilya'da, İngiltere'de, ABD'de, Şili'de, Endonezya'da çalışılırken, o ülkelerin kabul ettiği evrensel kurallar çerçevesinde her türlü tedbir alınarak yapılmaktadır. Orada yapılanlardan farkı olamaz. 25 merkez belirlendi. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra da Hacettepe ilk oldu. Kademe kademe 25 merkezde yapılacak. Ülke çapında Faz 3 çalışması gerçekleştirilecek. Bu bitince başka aşı gelecek. 3 aydan daha fazla zamandır bu işe hazırlanıyoruz. Bilimsel olarak, etik olarak, uygulanabilirlik olarak. Hacettepe sağlık açısından önde olan bir üniversitedir. Enstütümüzde geliştirilen bir yerli aşımız vardır. Hayvan çalışması aşamasındadır."

KİME BOŞ AŞI YAPILDIĞINI YAPAN DA BİLMEYECEK

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ise deneme ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Toplamda Türkiye'de 13 bin kişiyi hedefliyoruz. 13 bin kişinin ilk aşamada 1200 kişisi, hastalık  açısından ön planda ve en riskli gruptaki sağlık personelleri olacak. Grubu ikiye böleceğiz. Tırnak içinde söylüyorum 'kör ya da maskelenmiş' olarak yapılacak. Ne aşıyı uygulayacak bizler ne de aşının uygulandığı gönüllüler bunu bilmeyecekler. Bu grubun yarısına aşı, yarısına boş aşı yani plasebo vereceğiz. Boş bir aşı ile karşılaştırıyoruz. 1200 kişilik sağlık grubunu aşılarken diğer gönüllülere de aşı yapacağız. Gönüllülerde 2 kişiye aşı, bir kişiye plasebo verilecek. Boş aşı yapılan gönüllülerde belli sayıda hastalık ortaya çıkacak olursa, biz bunu 20-40 arasında düşünüyoruz, o zaman bizden ayrı denetleme kurulumuz var. Onlar bu hastalık ortaya çıkan grupta kimse aşı yapılmış kime boş aşı yapılmış ona bakacaklar. Eğer aşı yapılan grupta hastalık görülmemişse, o zaman geri dönüp boş aşı alanlara 'size de aşı öneriyoruz, aşı etkili oldu' diye, onlara da aşıyı yapacağız." (HABER MERKEZİ)