Diyarbakır'da vaka sayıları neden aniden arttı?

Diyarbakır için açıklanan korona virüsü vaka sayılarındaki artışı değerlendiren SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken: Sürecin başından bu yana TTB, SES’in emek meslek örgütlerinin açıkladıkları raporlar vardı. Bu verileri paylaştıkça Bakanlık da gerçek olmasa bile bir önceki rakamlara göre bir tık daha fazla söylemeye başladı. Bu da gerçeği her yerde söylemenin gereğini bir kez daha bize gösterdi.

DUVAR – Diyarbakır’da sağlık meslek örgütlerinin Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan korona virüsü vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığına ilişkin paylaştığı bilgilerin ardından Bakan Fahrettin Koca’nın açıkladığı günlük 10-20 arasındaki ölüm sayıları aniden 37-49 bandına yükseltildi.

Bakanlığın paylaştığı vaka sayısındaki hızlı artışının nedenini ve ildeki korona virüsüne ilişkin son verileri değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken son iki haftadır hastanelerde günlük tedavi gören kişi sayısının 700 ile 750 arasında değiştiğini belirtti. Güldiken, bu 750 kişi arasında 150 kişinin yoğun bakımlarda tedavi gördüğünü kaydetti.

Mezopotamya Ajansı’na açıklamalar yapan SES Eşbaşkanı Güldiken, “Bazı günlerde bir hastanede 15 kişi yaşamını yitiriyor. Covid 19 tedavisi görüp yaşamını yitirenler var. Covid 19 tedavisini özellikle söylüyorum. Çünkü tedavi görüp de, PCR testi pozitif çıkmayıp, yaşamını yitirenler var. Bunların ölüm nedeni Covid 19 olarak kayda geçilmiyor. Bunun için özellikle Covid 19 tedavisi tabirini kullanıyoruz. Buna örnek verilmek gerekirse geçtiğimiz hafta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Covid 19 tedavisi görüp, yaşamını yitiren 15 kişiden sadece 4’ünün ölüm nedeni Covid 19 yazılmıştı. Diğerlerinin KOAH, zatürre ve kronik hastalıklara bağlı ölüm diye yazılmıştı” dedi.

‘ŞİMDİYE KADAR SAYI 100 BİNİ GEÇTİ’

Diyarbakır’da şu anda 20 bin kişinin evde karantina altında bulunduğunu aktaran Güldiken, devamında şu bilgileri verdi: “20 bin kişinin tamamı elbette Covid 19 değil. Bunlardan bir kısmı evdeki birinin Covid 19 olmasından dolayı karantinada. Şimdiye kadar Diyarbakır’da Covid 19 tanısı almış, iyileşmiş, halen tedavi gören, karantinada olan kişi sayısı 100 bini aşmış durumda. Özellikle 1 Haziran’dan sonra ortalama günde 500 tanı olsa bile 1 Haziran itibarıyla bu güne kadar 90 günde yaklaşık 50 bin kişi yapıyor. Öncesi de var. 100 bini geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”

‘DURUM STABİL DEĞİL’

SES Şube Eşbaşkanı, tablo bu iken Sağlık Bakanlığı’nın Diyarbakır’daki durum için “stabil” değerlendirmesinde bulunmasını da eleştirdi. Güldiken, “Diyarbakır için Bakanlık stabil tanımı yapıyor. Evet stabil ama yüksek seyir de bir stabil var. Son iki haftadır 700-750 arasında değişiyor. Hatta bir günde sadece 601 vakanın testi pozitif çıktı. Tabi bunun özel nedenleri var. Örneğin düğün, kına mevlit, taziye gibi etkinlikleri takip eden 4-5 gün sonrası vaka sayısı daha fazla çıkıyor” dedi.

Yine ulaşabildikleri bilgilere göre, kentte testi pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısının 500’ü geçtiğini dile getiren Güldiken, “Ama bu sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Mesela Mart ayındaki Covid-19 bilgilerine ancak önceki gün ulaşabildik. Bunun için ulaştığımız bilgilere göre diyoruz” şeklinde konuştu.

‘VAKA ARTIŞININ NEDENİ KALİTESİZ MALZEME’

Sağlık çalışanlarının enfekte sayısının fazla olmasında kalitesiz koruyucu malzeme kullanımının etkili olduğunu belirten Güldiken, bu sorunun giderilmesi çağrısında bulundu. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir günde 15 kişinin yaşamını yitirdiği açıklaması yapıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın günlük yaşamını yitiren sayı tablosunda büyük bir artışın yaşandığına işaret eden  Güldiken, gerçeklerin artık gizlenemez boyuta geldiğini vurgulayarak, şunları ekledi: “Artık gizlemeyeceklerini anladılar. Ne olursa olsun gizleyemiyorlar sürecin başından bu yana TTB, SES’in emek meslek örgütlerinin açıkladıkları raporlar vardı. Bu verileri paylaştıkça Bakanlık da gerçek olmasa bile bir önceki rakamlara göre bir tık daha fazla söylemeye başladı. Bu da gerçeği her yerde söylemenin gereğini bir kez daha bize gösterdi.”

‘BELLİ Kİ ÖZEL HASTANELERE VERİLERİ GİRMEYİN DENİLMİŞ’

SES Şube Eşbaşkanı, yine kentteki kimi özel hastanelerin Covid-19’dan ölenlerin verilerini sisteme girmediğinin ortaya çıkması ile birlikte bakanlığın bu yöndeki uyarısı üzerinde de durdu.

Güldiken, “Belli ki bu önceden tasarlanmış bir şeydi. ‘Bu bilgileri girmeyeceksiniz’ denilmiş. PCR testi pozitif çıkanları girmeyeceksiniz denilmiş. Sonra kendilerini ABD, Almanya ile kıyaslıyorlar. Sağlık sistemini beğenmediğimiz ABD’nin sağlık sisteminde bile Covid-19 bulgusu olan testi pozitif çıkmamış ama bulgular Covid-19’da benzeyen her türlü ölümü Covid-19 yazdılar. O yüzden orada vaka sayısı gerçeğe daha yakın. O yüzden Türkiye’de vaka sayısı gerçeğe daha uzak” dedi.