'Her eczanede sadece bir kutu zatürre aşısı var'

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: "Eczanelerimizde satılan konjuge aşı ömür boyu koruma sağlıyor ve fiyatı 344.17 TL’dir. Polisakkarit aşı ise 5 yıllık bir koruma sağlıyor ve fiyatı 68.86 TL’dir. Ancak bu aşılar eczane başına neredeyse ayda bir kutu ulaştığı için vatandaşlarımız eczanelerimize geldiği zaman bu aşılara ulaşamamaktadır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, korona virüsünün üst solunum yollarından vücuda girdiğini ve alt solunum yollarında zatürre hastalığının olmasına sebep olduğunu söyleyerek, “Her eczaneye bir tane olacak adette dahi dağıtımı yapılamayan aşılar sebebiyle vatandaşlar zatürre aşısı bulmakta zorlanıyorlar. Aşılar bir an önce kolay bulunabilir hale getirilmelidir” dedi.

Aşılamanın dünyada ve ülkede bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli koruyucu sağlık hizmeti olduğunu ve her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtardığını belirten Saydan şunları söyledi:

“Korona virüsün aşı çalışmaları tüm dünyada sürerken, aşı bulununcaya kadar kendimizi ve etrafımızı korumaya ve dikkatli olmaya devam etmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemimiz sağlam olmalı, bunun içinde aşılardan yardım almalıyız. Zatürre; akciğer iltihaplanmasıdır ve bu hastalığı yapan bakteridir. Özellikle korona virüsüne yakalanan hastalarda, alt solunum yollarında oluşan ve müdahale edilmezse ölümcül olan bir hastalıktır."

'ZATÜRRE AŞISI KORONA AŞISI DEĞİLDİR!'

Zatürre aşısının korona virüsü enfeksiyonuna karşı kişiyi korumadığını, ancak eşlik eden enfeksiyonların sayısını azalttığını ve bağışıklık sistemini uyararak gerçek bakteri ile karşılaştığında daha kolay veya daha az ilaç kullanarak hastalığın tedavi edilmesini sağladığını ifade eden Saydan, “İki tip zatürre aşısı bulunmaktadır; Polisakkarit Pnömokok Aşısı ve Konjuge Pnömokok Aşısı. Eczanelerimizde satılan konjuge aşı ömür boyu koruma sağlıyor ve fiyatı 344.17 TL’dir. Polisakkarit aşı ise 5 yıllık bir koruma sağlıyor ve fiyatı 68.86 TL’dir. Ancak bu aşılar eczane başına neredeyse ayda bir kutu ulaştığı için vatandaşlarımız eczanelerimize geldiği zaman bu aşılara ulaşamamaktadır.”

'AŞILAR KOLAY BULUNUR HALE GETİRİLMELİ'

Devletin şu an için 65 yaş üstü ve kronik hastalara bu aşıların ücretsiz yapılmasını sağladığını belirten Saydan, “65 yaş üzerindekiler ile 18-64 yaş arasındaki KOAH, astım, diyabet, kronik kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, kanser gibi eşlik eden hastalığı olan risk gruplarına zatürre aşılarının Aile Sağlığı Merkezleri’nde ve aşıya erişimin mümkün olduğu hastanelerde ücretsiz uygulaması Sağlık Bakanlığınca başlatılmış olup, ellerinde yeterli aşı bulunan sağlık kuruluşları bu aşıları hastalara yapmaktadır. Eczanelerimizden ise bu aşılar ücretli olarak temin edilebilmektedir. Ancak yok denecek kadar az gelen aşılar sebebiyle maalesef vatandaşlarımız eczanelerimize geldiklerinde bu aşılara ulaşamamaktadır. Bu vesile ile; vatandaşlarımızın eczanelerimizde bu aşıları bulamamasının sorumlusunun eczacılar olmadığını, bu aşıların kolay bulunabilir hale getirilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler eczane aşı korona