Bilim Kurulu üyesi Özlü: Bazı illerde risk var

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona vakalarındaki artışın son iki günde durduğunu ve henüz genel bir alevlenme durumu oluşmadığını söyledi. Özlü bazı illerde risk oluştuğunu ekledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'den son iki günde vaka sayısındaki artışın durduğunu belirterek genel bir alevlenme durumunun henüz oluşmadığını belirtti.

Özlü CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada bazı kentlerdeki vaka artışının nedeninin filyasyon ekiplerinin detaylı analizi ile belli olacağını kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaşadıkları şehirden memleketlerine gittikleri için mi? Marketlerde alışverişlerin daha rahat yapılmasından kaynaklı mı vakalar arttı? Tatil için turizm bölgelerine giden insanlar mı vaka sayısını tetikledi? Bunlar filyasyon ekibinin detaylı analiziyle ortaya çıkacaktır. Ancak genel bir alevlenme durumundan bahsetmemiz şu aşamada söz konusu değil. Bazı illerde risk var. Özellikle son iki günde artış hızı durdu. Tedbirli olmaya devam edersek bu yavaşlama devam da edecek. Maalesef maske ve mesafeyi koruyamıyoruz. LGS ve YKS sınavlarıyla ilgili Bilim Kurulu olarak bizim bazı tavsiyelerimiz oldu. Bu sınavlarda ek tedbir uygulanmasını önerdik. Toplu taşımada kalabalığın minimize edilmesi için bir takım önerilerde bulunduk. Ne olur hafta sonu sınav öncesi ve sonrasında vatandaşlarımız sokağa çıkmasın, toplu taşımayı kullanmayalım. Çok zaruri değilse sınavdan önceki ve sonraki 3 saatte rahat rahat işlerini halletsinler."

Koronada illere göre son durum: Rakamlar ne söylüyor?Koronada illere göre son durum: Rakamlar ne söylüyor?