Korona iki ili vuruyor, İstanbul'a denetim geliyor

Korona virüsünde vaka sayısı endişe yaratıyor. Yeni vakalar konusunda Konya ve Diyarbakır başı çekerken İstanbul ve Dersim'de yeni tedbirler alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’de Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı verilere göre 1562 yeni korona virüsü vakası görülürken toplam hasta sayısı 178 bin 239’a yükseldi. Bu yükselişte normalleşme süreciyle birlikte aşırı bir rahatlama olduğu yönünde haberlerle gündeme gelen Konya ve Diyarbakır'daki artışların önemli etkisi olduğu bildirildi.

İki ilde salgın dolayısıyla pandemi servisine çevrilen hastanelerin tekrar dolmaya başladığı bildirilirken Konya'da pandemi hastanesi olarak belirlenen iki hastanenin kapasitelerindeki artış üzerine bütün hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da yaptığı açıklamasa, ''Biz kurallara uymazsak, gelecekle ilgili tehlike sinyalleri var. Dün Çumra'da bir köyümüzü karantinaya aldık. Çünkü taziye ziyaretinden dolayı 22 kişide bir bulaş oluştu'' dedi.

İSTANBUL'DA TEDBİRLERE DENETİM GELDİ

Vaka sayısındaki artış İstanbul'da da endişe yarattı. Valilik 00.00'da kapanması gereken lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin bazılarının kapanış saatine uyulmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı yönündeki ihbarlar üzerine il genelinde 'Yeni normal denetimi' yapılmasına karar verdi. Buna göre hafta boyunca İstanbul'un 39 ilçesinde her gün eş zamanlı olarak, "sosyal mesafeye uyum, maske kullanımı, hijyen ve kapanış saatlerine uyum" denetlenecek. Ayrıca, açık olmaması gereken işletmelerin faaliyet gösterip göstermediği de kontrol edilecek.

DERSİM'DE MASKESİZ ÇIKMAK YASAKLANDI

Vaka sayısındaki artışların yeni tedbire neden olduğu bir diğer il de Dersim oldu. Tunceli İl Pandemi Kurulu'nca kent genelinde salgını önlemek amacıyla sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Yasağa ilişkin valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Tunceli merkez ve Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek, Pülümür ilçelerinde zorunlu hallerde evlerinden dışarıya çıkacak vatandaşlarımızın, kendilerinin ve diğer vatandaşlarımızın sağlığı için maske kullanmalarının zorunlu olmasına 30 Haziran 2020 tarihine kadar karar verilmiştir" denildi.

KASTAMONU VALİSİ: DÜNKÜ SAYI PANDEMİNİN EN YÜKSEK DÖNEMİNDEN YÜKSEK

Manisa Valiliğine atanan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise Gazeteciler Cemiyeti'ne yaptığı veda ziyareti sırasında salgına ilişkin yaptığı açıklamada, bugüne kadar kentte 5 bin 286 kişiye test yapıldığı belirtti. Vali Karadeniz, "Kastamonu'da son zamanlarda bir artış var, bu işin şakası yok. 3 günlük rakamlar yüksek. Her gelen rakam ilin rekor sayısı. Dünkü sayımız, pandeminin en yüksek dönemdeki sayıdan da yüksek. Ölüm vakalarında sayımız düşük; iki elin parmak sayısından daha az" dedi. (HABER MERKEZİ)