Bayram sonrası yasaklar esnetilecek

Sağlık Bakanlığı korona virüsü istatistiklerinin iyi yönde ilerlediğini değerlendiriyor. Pozitif korona vakalarıyla iyileşen hasta sayısının birbirine yaklaşmasıyla Ramazan Bayramı'ndan sonra yasaklar kademeli esnetilebilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de görülen ilk korona vakasından bu yana bir aydan uzun bir süre geçti. Korona virüsü vakalarındaki artış hızı düşerken hastanelerin acil servisine gitme sayısı da azaldı. Uzmanlar ülkede uygulanan yasakların il il değerlendirilip, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak esnetileceğini belirtiyor.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, test-vaka oranının, yoğun bakım ve entübe hasta sayısının düşmesiyle mayıs başından itibaren günlük vaka sayısı ile iyileşen hasta sayısının birbirine yakın çıkması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı'nda yapılan değerlendirmelerde 5-6 gündür vaka verilerinde yaşanan iyileşmeler devam eder ve kurallara en az yüzde 85-90 uyum olursa, Ramazan Bayramı’ndan sonra, bazı yasaklarda esnetmeye gidileceği tespiti yapılıyor. Bu konudaki planlamalar da bayram sonrasına göre hazırlanıyor.

Salgının başlamasından itibaren kademeli olarak gündeme getirilen yasaklardan bazılarının, bayramdan sonra yine kademeli olarak kaldırılması gündeme gelecek. Bu yasaklardan hangilerinin, hangi ilde ne şekilde esnetileceğine il pandemi kurullarında karar verilecek.

Okulların açılması konusunda da kademeli bir süreç işleyeceği belirtiliyor. Yurt içi seyahat yasağına yönelik bazı esnemelere gidileceği, kademeli olarak şu anda kapalı olan bazı iş yerlerinin açılması, yine dışarı çıkması yasak olan yaş gruplarına yönelik de bazı istisnalar getirileceği belirtiliyor. Bütün bu esneklikler il il değerlendirilecek ve salgının kontrol altına alındığı illerde lokal olarak gündeme gelecek. Ancak, risk görülen illerde yasaklar devam edecek. (HABER MERKEZİ)