İstanbul'da maskeler eczanelerden dağıtılacak

İstanbul Eczacı Odası maskelerin İstanbul'da ücretsiz olarak eczaneler tarafından dağıtılacağını açıkladı. 10 gün için kişi başına 5 adet maske verilecek.

DUVAR – Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’nin yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Maskeler İstanbul’daki eczanelerde ücretsiz dağıtılacak.

İstanbul Eczacı Odası yaptığı açıklamada daha önce ‘haftada beş tane’ olan ücretsiz maske dağıtımının ‘on günde beş tane’ye düştüğü görüldü. Sürecin nasıl işleyeceğini anlatan İstanbul Eczacı Odası, “Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir” dedi. Bunun PTT’ler üzerinden dağıtılacak maskelere ek bir uygulama olup olmadığı netleşmedi.

Meslek odasının yaptığı açıklama şöyle:

  • Sağlık Bakanlığı’nın temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.
  • Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.
  • 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza “10 gün için kişi başına 5 adet maske” verilecektir.
  • Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.
  • Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır. (HABER MERKEZİ)