Korona virüsünün akciğerdeki hali 3D ile görüntülendi

Korona virüsü teşhisi konulan 59 yaşındaki erkek hastanın akciğerleri 3D ile görüntüledi: Sağlıklı akciğer dokuları yarı saydam mavi renklerde, sağlıksız olanları yeşil renkli iltihaplı doku şeklinde görünüyor.

DUVAR – ABD’deki George Washington Üniversitesi Hastanesi’nde korona virüsü teşhisi konulan 59 yaşındaki bir erkek hastanın akciğerleri 360 derece sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak görüntüledi. Hastanenin göğüs cerrahisi doktoru Keith Mortman ve ekibi, hastanın akciğerlerinin taramasını yaparak, göğüs boşluğunu 360 derecede 3D olarak yeniden oluşturan bir sanal gerçeklik görüntüsüne dönüştürdü.

3D akciğer simülasyonunda, sağlıklı akciğer dokularının yarı saydam mavi renklerde, sağlıksız olanların ise yeşil renkli iltihaplı doku şeklinde olduğu görünüyor. Dr. Mortman “Virüs bulaşmış anormal akciğer dokusu ile daha sağlıklı komşu akciğer dokusu arasında keskin bir fark olursa çok çabuk ortaya çıkıyor” dedi. Ciğerlerdeki iltihaplanma, kana yeteri kadar oksijen taşınmasını ve karbondioksit salınımını engelliyor. Bu sebeple korona virüsü teşhisi konan hastalar nefes almakta güçlük çekiyor.

Dr. Mortman, “Bu, viral enfeksiyon olarak başlar, sonra akciğerlerde şiddetli iltihaplanma olur ve bu iltihap zamanla azalmazsa yara izi haline gelir. Bu sebeple hastanın nefes alması güçleşir. İnsanların bu hastalığın neler yapabileceğini anlamasını istiyorum. İnsanlar bu durumu ciddiye almalı” ifadelerini kullandı. (ANKA)