İstanbul'da 24 hekim ve hemşirede virüs tespit edildi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, İstanbul’un farklı ilçelerinde görev yapan 24 aile hekimi ve hemşirede korona virüsü tespit edildiğini söyledi.

DUVAR- Korona virüsü salgınıyla mücadelede yurtdışından gelen riskli gruplarının “Durum Bildirir Sağlık Raporu” için Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) yönlendirilmesi nedeniyle hükümeti eleştiren İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, İstanbul’un farklı ilçelerinde görev yapıp, koronavirüs tespit edilen aile hekimi ile hemşire sayısının 24 olduğunu açıkladı.

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan Dr. Demir, enfekte olan sağlık çalışanlarının genel durumlarının iyi olduğunu belirtti. Demir, “Birkaç arkadaşımız yatarak tedavi görürken, diğer meslektaşlarımız evlerinde tedaviye devam ediyor. Arkadaşlarımızın sağlık durumlarında endişe edecek bir durum yok. Mart’ın ilk haftasına kadar toplumsal olarak maalesef yanlışlarımız oldu. Şubat sonunda itibaren Mart’ın başına kadar yurtdışından gelen vatandaşlar rapor almak için Aile Hekimliği’ne müracaat ettiler. Bu sırada merkezde muayene için bekleyen yaşlılar ile temas edenler oldu. Aile hekimleri olarak en büyük eksiğimiz tulum ve gözlük” dedi.

Hiçbir vatandaşın acil durum ve ihtiyaçlar dışında evlerinden çıkmaması gerektiğini söyleyen Dr. Demir, “Bugün bile avucunun kaşındığını, gözünün seğirdiğini belirterek, muayeneye gelenler var. Sağlık merkezleri en riskli yerler. Vatandaşlarımıza ‘Acil durumlar dışında gelmeyin’ diyoruz” diye konuştu.