Brezilya'da mafya salgına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti

Brezilya'da korona virüse karşı hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesine rağmen mafya gecekondu mahallelerinde yaşayanlara "akşam 8'den sonra evlerinden çıkmamaları" yönünde talimat veren mesajlar attı.

DUVAR – Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki yasa dışı çeteler, korona virüsü salgını ile mücadelede hükümetin gerekli tedbirleri almadığını belirterek sokağa çıkma yasağı ilan etti.

‘G1’ adlı yerel medya portalının haberine göre Rio das Pedras, Muzema ve Tijuquinha bölgelerinde yaşayanlar sosyal medya üzerinden sokağa çıkmamaları yönünde tehdit edildi.

Söz konusu mesajlarda, “Rio das Pedras, Muzema ve Tijuquinha sakinlerinin dikkatine. Saat 20.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Bu dakikadan sonra sokakta görülenlere uyarılara uyma dersi verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Diğer bir mesajda ise “Biz halk için en iyisini istiyoruz. Eğer hükümetin bunu yapacak kapasitesi yoksa organize suç çeteleri duruma el atacaktır” yazıldı. Polisten mesajlarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Rio de Janeiro’da salgının yayılmasını önlemek için atılan adımlar, kara ve demir yolu ulaşımının azaltılmasını, gemi seferlerine kısıtlama getirilmesini kapsıyor. Henüz sokağa çıkma ile ilgili bir yaptırımın olmadığı eyalette 191 korona virüsü vakası bulunuyor. (Kaynak: Euronews)