Sıtma ilaçlarının korona virüsü tedavisinde kullanımına ilişkin uzman görüşü

Remdesivir adlı ilacın korona virüsü tedavisinde olumlu sonuç verdiği şeklinde çıkan haberlerle ilgili alandaki uzman Klimik Derneği'nden açıklama geldi.

DUVAR – Araştırmacılar korona virüsüne karşı aşı çalışmalarının yanı sıra sıtma, hepatit gibi başka hastalıkların tedavisinde etkili olan ilaç ya da maddeleri de test ediyor. Ebola ile mücadele için geliştirilen Remdesivir isimli ilacın ise korona tedavisinde etkili olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

Buna göre, İtalya’da korona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada Remdesivir’in denendiği ve hastanın tedaviye yanıt verdiği açıklanmıştı.

İngiliz Daily Mail gazetesi ise 10 yıl önce Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen ilaç ile tedavi edilen ve adı açıklanmayan bir hastanın 12 gün sonra taburcu edildiğini yazmıştı. Gazete ayrıca, ABD’de korona virüsü testleri pozitif çıkan ve durumu kritik seviyeye gelen bir kadın hastanın da Remdesivir tedavisine yanıt verdiğini öne sürmüştü.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, konuyla ilgili dernek görüşünü yansıtan bir açıklama yayınladı. “Her gün, her dakika çok sayıda, eksik, yetersiz ve yanlış bilgi bombardımanı altındayız. Tüm önerilerin, araştırma yöntemlerini ve hastalığın seyrini bilen kişilerin görüşlerinden geçirilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz,” denilen açıklama şu şekilde oldu:

“Sıtma tedavisinde kullanılmakta olan klorokin ve hidroksiklorokinin SARS-CoV-2 dahil olmak üzere pek çok virüse karşı in-vitro deneylerde etkili olabileceği bildirilmiş ve ayrıca COVID-19’lu hastalarda virüs yükünü azalttığına ve hastalarda olumlu sonuçlara yol açtığına dair bazı sınırlı çalışmaların ön sonuçları yayımlanmıştır. Tedavinin etkisini göstermeye yönelik olarak yapılmış olan bu çalışmalar yöntemsel açıdan oldukça sınırlıdır.

Tedavi açısından verilerin çok sınırlı olması bir yana, bazı araştırıcılar, bu ajanların COVID-19 profilaksisinde de kullanılabileceğini ortaya atmışlardır. Bu ajanların COVID-19 profilaksisinde işe yaradığına dair hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Klimik Derneği, konuyla ilgili uzman hekimleri olarak, mevcut verilerle, bu ajanların sadece semptomu olan COVID-19 tanısı konulmuş bazı hastalarda, erken dönemde başlanmasının uygun olacağı, profilakside kullanılmaması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bunun yerine, özellikle sağlık çalışanlarının virüsle karşılaşma öncesinde veya sonrasında profilaksi amaçlı kullanmalarının yerine, belirtilerin başlamasından sonra gerekli görülürse, erken donemde kullanılması uygun olacaktır.

Profilaksinin ne kadar süre verileceği, etkili olup olmayacağı, direnç üzerine etkileri ve istenmeyen etkilerinin ne olacağı bilinmemektedir. Ayrıca ilacın gereksiz yere kullanılması, hem başka indikasyonlarla bu ilacı kullanmak zorunda olan hastaların tedavilerinin aksamasına hem de etkili olabileceği konusunda bazı verilerin olduğu COVID-19 tanısı konulmuş hastalara verilememesine neden olacaktır.

Her gün her dakika çok sayıda, eksik, yetersiz ve yanlış bilgi bombardımanı altındayız. Tüm önerilerin, araştırma yöntemlerini ve hastalığın seyrini bilen kişilerin görüşlerinden geçirilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz.” (HABER MERKEZİ)