Yeme dürtüsünü değiştiren devre keşfedildi

Amerika'da bilim insanları, beyinde gıda tüketimini etkileyen hormonları dürtüsel davranışla ilişkilendirdi. Emily Noble, "Beyninizde dürtüsel 'yemeğe hayır deme' kapasitenizin düzenlenmesinin temelinde yatan bir fizyoloji var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerikalı bilim insanları beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre tespit etti. ScienceDaily'nin haberine göre, Georgia Üniversitesi'nden Emily Noble liderliğindeki ekip, fareler üzerindeki çalışmaları sırasında "hipotalamusta melanin yoğunlaştırıcı hormon" (MCH) olarak adlandırılan bir tür iletkeni üreten hücre kümesine odaklandı.

Sonuçları "Nature Communications" dergisinde yayımlanan çalışmada, daha önce beyinde yüksek seviyelerde bulunmasının gıda tüketimini artırabileceği keşfedilen MCH'nin, ilk kez dürtüsel davranışta rol oynadığı ortaya koyuldu.

Bulgunun, bilim insanlarının gelecekte aşırı yemeğe karşı iştahın azaltılması ya da lezzetsiz yemeklerle diyete gerek kalmadan yeni tedavi yöntemleri geliştirmesini sağlaması ümit ediliyor.

Emily Noble, beyinde MCH üreten hücreler etkinleştirildiğinde farelerin yemek konusundaki tutumlarının daha dürtüsel hale geldiğini belirterek, "Beyninizde dürtüsel yemeğe hayır deme kapasitenizin düzenlenmesinin temelinde yatan bir fizyoloji var" değerlendirmesini yaptı. (ANKARA/AA)