Opera sanatçısı sesini kaybetmeyi göze alarak babasını kurtardı

Devlet Konservatuvarı'nda Opera Ana Sanat Dalı 5. sınıf öğrencisi olan Mazlum Doğan, babasının sağlık sorununun çözülmesi için sesini kaybetme riskini göze alarak karaciğerinin dörtte üçünü verdi. Doğan'ın babası bu nakil sayesinde sağlığına kavuştu.
Mazlum Doğan (solda), sesini kaybetme riskini göze alarak karaciğerinin dörtte üçünü verdiği babası Ali Doğan'ın (sağda) sağlığına kavuşmasını sağladı.

DUVAR – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı 5. sınıf öğrencisi Mazlum Doğan, sesini kaybetme riskini göze alarak karaciğerinin dörtte üçünü verdiği babasının sağlığına kavuşmasına vesile oldu.

İstanbul’da esnaflık yapan 48 yaşındaki Ali Doğan’a ilk teşhis, karaciğer hastası olan eşinin doktorunun isteği üzerine 2013 yılında yaptırdığı tahlilde konuldu. Sağlık durumunun çok kötü olduğu gözlenen Doğan’ın biyopsinin sonuçları da rahatsızlığının ciddiyetini gösterdi. 2019 yılının Mayıs ayında kanser teşhisi konulan Ali Doğan’a doktorlar, bir aylık ömrünün kaldığını söyledi.

Doğan, bunun üzerine Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Şinasi Sevmiş’e başvurdu. Bu süreçte oğlu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı 5. sınıf öğrencisi Mazlum Doğan, sesini kaybetme riskini göze alarak, babasından habersiz bir şekilde karaciğer naklinde donör olmak istediğini Prof. Dr. Sevmiş’e iletti.

‘DİYAFRAMLA İLGİLİ BİR SIKINTIM YOK’

Baba Doğan, opera eğitimi nedeniyle oğlunun bu isteğine karşı çıksa da Mazlum Doğan, kendisinden başka kimsenin donör olmasına razı olmadı.

Ağustos ayında başarılı geçen ameliyatın ardından baba Doğan sağlığına kavuştu. Opera öğrencisi Mazlum Doğan da diyaframa zarar vermeden titizlikle yürütülen karaciğer nakliyle sesi zarar görmeden bu süreci atlattı.

Hastalığı süresince babasının acı çektiğini görmenin kendisi için çok zor olduğunu ifade eden Doğan, “Çünkü babam genç bir insan. Yaşaması gereken çok şey var. Bu yaşayacağı şeyleri düşündüğüm zaman, iş benim için önemli değildi. Ameliyat süreci zordu. Organ nakli bizim için kurtuluş yoluydu. Babamı kaybedeceğimizin farkındaydık” dedi.

Karaciğer nakli sırasında yapılacak kesinin diyafram üzerinden geçmesi nedeniyle sesini kaybetme riskinin mesleğini tehlikeye atacağının doktorlar tarafından söylendiğini anlatan Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Opera, çok büyük ses gerektiren ve diyaframı çok kullandığımız bir tür. O nedenle başka alternatifler aradık. Ameliyatı gerçekleştiren doktorumuz, zarar vermeden yapılacak bir kesiden bahsetti. Şu an işime devam ediyorum. Beklediğimden iyi durumdayım, derslerime devam ediyorum. Üst solunum yolları ve diyaframla ilgili şu anda hiçbir sıkıntım yok. Sadece karaciğerin ameliyata bağlı gelişim süreci devam ediyor. Ona rağmen gayet iyi durumdayım.”

Organlarını bağışladığında 18 yaşında olduğunu, bu konudaki duyarlılığı artırmak adına Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi iş birliğiyle kısa film çektiklerini aktaran Doğan, bu filmin sosyal medyada gördüğü ilgiden çok memnun olduğunu sözlerine ekledi. (İSTANBUL/AA)