Erken kalkanların akıl sağlığı daha iyi

85 bin 760 kişinin uyku düzeni üzerinde yapılan araştırmaya göre, erken kalmak ve genel akıl sağlığı arasında önemli paralellikler var. Buna göre, genetik yapı da uyku konusunda önemli bir rol oynuyor.

DUVAR – İngiltere ve ABD’de yapılan bir araştırmada, erken uyananların akıl sağlığının yatakta daha uzun süre kalmayı tercih edenlere göre daha iyi olduğu sonucuna varıldı. Doğal vücut saati ile genetik yapı arasındaki ilişkiyle ilgili yapılan en büyük araştırmada, erken kalmak ve genel akıl sağlığı arasında önemli paralellikler bulundu.

Daha önceki araştırmalarda da sabah erken kalkmakla akıl sağlığı arasında ilişki kuruluyor ancak bu durum erken kalkanların günlük programları üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olmaları ve bunun iyi hissettirmesiyle açıklanıyordu.

Ancak İngiltere’deki Exeter Üniversitesi ve Massachusetts General Hastanesi’nin ortak araştırmasında, genlerin çok daha büyük bir rol oynadığı saptandı. Günlük faaliyetlerin gözlemlenmesi için, bileklerine bir cihaz takılan 85 bin 760 kişiden alınan verilere göre, erken kalkmakla ilişkili genlerden en çok sayıda taşıyan yüzde beşlik kısım, en az sayıda taşıyan yüzde beşlik kısma kıyasla 25 dakika daha erken uyanmaya meyilli oluyor.

Araştırmayla, vücut saatinde rol oynayan bilinen gen sayısının 24’ten, 351’e yükseldiği de belirtiliyor. Uzmanlar, genlerin uyku kalitesini ya da süresini değil, uykunun zamanlamasını etkilediğini vurguluyor.

Araştırma ekibine liderlik yapan Exeter Üniversitesi’nden Dr. Mike Weedon “Çalışmamıza katılanların büyük kısmı, şu ana dek gece kuşlarının şizofreni gibi akıl sağlığı sorunları yaşaması riskinin daha yüksek olduğunu gösteren en güçlü kanıtları sunmamızı sağladı. Ancak bu ilişkiyi tam anlamıyla anlayabilmemiz için daha çok araştırma yapılması gerekiyor” diyor.

Vücut saati, genlerin yanı sıra beslenme alışkanlıkları, yapay ışığa maruz kalma, meslek ve genel olarak girişilen faaliyetlerin de etkisi altında kalıyor. (BBC Türkçe)