Midye için salgın uyarısı

Norovirüs, İstanbul ve çevresinde etkili olmaya başladı. Virüs, midyeden bulaşıyor.

DUVAR – Norovirüs, İstanbul çevresinde görülen enfeksiyonların başında geliyor. Temas ve solunum yoluyla bulaşan virüs, 24-48 saatlik kuluçka döneminden sonra ishal ve kusma ile birlikte, karın ağrısı, 37.5 üzerinde ateş, aynı anda keyifsizlik, halsizlik ve karın kramplarına yol açabiliyor. İlk üç günlük periyotta hastaları perişan eden Norovirüs, dış ortamda bir ay gibi uzun süre canlılığını korurken, özellikle çocuklar arasında lokal salgınlara neden olabiliyor. Norovirüs salgınlarının nedenlerini araştıran uzmanlar, iyi pişirilmeyen midye ve istiridye tüketiminin beraberinde Norovirüs salgınlarında artışa neden olduğunu tespit etti.

Milliyet’ten Mert İnan’ın aktardığı habere göre, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nden Sevinç Sökel, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’ndan Mehmet Kale ve Sibel Hasırcıoğlu, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’ndan Sibel Yavru, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Oğuz Gürsoy ile Kübra Kocatürk tarafından hazırlanan halk sağlığı raporunda Türkiye’de yılda 20 bin 937 ton kum midyesi, 10 bin 354 ton deniz salyangozu, 78 ton kara midyesinin insan tüketimi için çıkarıldığı belirtilen araştırmada, kabuklu deniz ürünlerine bağlı salgınların yüzde 83.7’sinin norovirüs, yüzde 12.8’inin Hepatit A virüsünden kaynaklandığı vurgulandı. Salgınların yüzde 58.4’ünün taze istiridye, yüzde 3’ünün dondurulmuş istiridyeden kaynaklanabileceği, İzmir Körfezi’nde yüzde 30, İstanbul Boğazı’nda çıkartılan ürünlerde yüzde 4.5 oranında Norovirüs riski tespit edildiği belirtildi.

‘NOROVİRÜS SALGINLARININ YÜZDE 13’Ü DENİZ KABUKLULARINDANDIR’

Az pişmiş midye tüketiminin hastalıklara yol açabileceği ve risk oluşturduğu belirtilen araştırmada, “Norovirüs, dünya çapında bakteriyel olmayan ishal vakalarının yarısından fazlasından sorumludur. Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinden kaynaklanan Norovirüs salgınları yaygın olarak görülmektedir Gıda kaynaklı Norovirüs salgınlarının yüzde 13’ü deniz kabuklularından kaynaklıdır” ifadeleri yer aldı.