Alzheimer'ın çaresi aspirin olabilir

Aspirin kullanımının alzheimer riskini azalttığı iddia edildi. Çin'de oran yüzde yirmi azaldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de yapılan bir araştırmada Alzheimer'ı engellemenin anahtarının dünyanın en çok kullanılan ilaçlarından biri olan aspirinde olabileceğini gösteriyor. Alzheimer hastalığının günde bir aspirin içerek önlenebileceği iddia edildi.

NTV'nin Uluslararası Beyin Cerrahisi Dergisi'nden aktardığı habere göre, ABD'de yapılan bir araştırma ise Alzheimerı engellemenin anahtarının dünyanın en çok kullanılan ilaçlarından biri olan aspirinde olabileceğini gösteriyor. Alzheimer hastalığı günde bir aspirin içerek önlenebilir. Bilim insanları, aspirinin beyinde "amiloid plak" oluşumunu engellediğini düşünüyor. Beyin hücreleri arasına yerleşen bu yapışkan proteinlerin Alzheimera yol açtığı sanılıyor.

Fareler üzerinde yapılan deneyler aspirinin vücudun bu maddeleri yok etmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Araştırmanın umut verici olduğunu söyleyen uzmanlar, insanlar üzerinde de çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

YÜZDE YİRMİ AZALMA GÖRÜLDÜ

Çin'de yapılan bir araştırma da düzenli aspirin kullanımının Alzheimer riskini yüzde 20 azalttığını ortaya koymuştu. Alzheimer hastalığı beyin dokusunun bozulmasıyla, unutkanlık ve bunamaya yol açıyor. Dünya üzerinde milyonlarca kişiyi etkileyen bu hastalığın henüz tedavisi bulunmuyor.