Gastroenteroloji uzmanı Prof. Serhat Bor: İnsanlar artık 'tuvalet' bile demiyor

Gastroenteroloji uzmanı Prof. Serhat Bor: Türkiye'nin yüzde 9 kabızlık sorunu yaşıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) tarafından, Abbott’un koşulsuz desteği ile düzenlenen Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programının altıncı durağı Konya oldu.

KABIZLIK ÖNEMLİ BİR SORUN

Türkiye’de her 12 kişiden birinin kronik kabızlık çektiğini anlatan ve kabızlığın memleket meselesi olduğunu ifade eden TGD Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, “Öyle oldu ki kimse artık tuvalet bile demiyor, lavabo diyor. Sanki lavaboya gidiyormuş gibi. Onun için memleketin zaten yüzde 9’u kabız oldu” dedi.

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, “Farkında Ol, Geç Kalma!” sloganı ile yapılan projenin amacını şöyle anlattı; “Proje ile kolon kanseri, reflü, irritabl bağırsak sendromu, ülser, dispepsi, ülseratif kolit, hepatit, siroz, pankreas kanseri ve diğer sindirim sistemi hastalıkları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması, potansiyel ve mevcut hastaların hastalıklar konusunda yeterli bilgi seviyesine ulaşmasının sağlanması, hastalıklarda erken teşhisin öneminin vurgulanması, hasta yakınlarının da hastalık süreçlerine dair bilgilendirilmesi ve daha bilinçli olmalarının sağlanması hedefleniyor.”

Türk Gastroenteroloji Derneği’nin toplam 768 üyesi olduğunu aktaran Bor, “Bu kadar az sayıda gastroenteroloji uzmanının 78 milyon 750 bin kişilik ülke nüfusumuzun gastroenterolojik sorunlarını ve endoskopi ihtiyaçlarını karşılayamayacağı açıktır. Bu nedenle daha gerçekçi planlamalar yapılması gerekmektedir. Bu planlamalar yapılırken ihtiyacı olan her hastanın bu işlemlere erişim hakkı ile yapılan işlem kalitesi arasında bir denge olması da şarttır” diye konuştu. (Kaynak: NTV)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR