Hiç hastalanmayan insanların sırrı ne?

Büyük grip salgınlarını veya bulaşıcı mide-bağırsak rahatsızlıklarını kolayca atlatanlar... Hastalıklarını “kırıklık”tan öteye geçirmeyen insanlar... Onların sırlarını biliyor musunuz?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Neredeyse “hiç” denecek kadar az hastalanan insanların bağışıklık sistemini nasıl koruduklarını inceleyen araştırmacılar, basit ve koruyucu önlemlerle hastalık riskini minimuma indirmenin formüllerini buldu. İşte bunlardan birkaçı…

MASAJ YAPTIRIN

Birçok çalışma masajın, endişe, kan basıncı ve kalp hızını azaltabileceğini göstermiştir. Bunları düşürmek aynı zamanda stres düzeyini düşürmeye de neden olur. İskelet sistemi için iyidir çünkü kemiklere oksijen ve besin getiren kan dolaşımını geliştirir. Kas sistemi için iyidir çünkü bazı masaj hareketleri kas gerginliğini ve krampları azaltır. Ayrıca kas tonusunu azaltarak kasları daha esnek hale getirir. Solunum sistemi için iyidir çünkü masaj ile rahatladıkça solunum daha yavaş ve derin olmaya başlar, diyafram kullanılarak nefes alındığında daha az enerji harcanır.

ELLERİNİZİ YIKAYIN

El yıkamak, gribi önlemek için (Salmonella, E.coli gibi bakterileri de) yapılması gereken ilk şeydir. Eller, en fazla bakteri barındıran organdır. Eller yoluyla taşınan bakteriler soğuk algınlığı gibi basit hastalıklardan, hepatit A gibi öldürücü bir çok hastalığın gelişimine neden olabilir. Bu nedenle el hijyeni çok önemli ve gereklidir.

SOĞUĞA YAKIN ILIK DUŞ ALIN

Uzmanlara göre soğuk duş; migreni hafifletir, dolaşım sistemine yardımcı olur ve ağrıları azaltır. Soğuk duşun nezle ve grip gibi hastalıklara karşı koruyucu bir etki sunduğu iddia edilir. Vücudun soğuk duş sonrası kendini ısıtmak istemesinden dolayı metabolizma hızı artar. Bu durum da bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bu yüzden düzenli olarak soğuk duş alanlarda nezle, grip ve hatta bazı kanser türleri riskinin azaldığı iddia edilir.

C VİTAMİNİ VE ÇİNKO ALIN

C vitamini ve çinkonun gribi önlemedeki yeri hala tartışılsa da, bazı çalışmalar özellikle aşırı stres altındaki kişilere C vitamininin yardımcı olduğunu ve çinkonun da virüslerin çoğalmasını engellediğini gösteriyor. Ağızda emilen iyonik çinko pastilleri soğuk algınlığı tedavisinde çok yararlıdır hatta hastalık süresini kısalttığı bilinmektedir.

SARIMSAK TÜKETİN

Sarımsak, bağışıklığı sağlamlaştıran ve inflamasyonla mücadele eden antioksidant açısından zengin bir besindir. Bu da sarımsağın günlük hastalıklara karşı savunmayı arttırdığını ve yüksek olasılıkla kanseri geciktirmeye yardımcı olduğunu ve kalp sağlığını güçlendirdiğini gösterir. Sarımsağın içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini bulunur. (HABER MERKEZİ)