3 balıkçı, en değerli kusmuğu buldu

Ummanlı üç balıkçı, "ambergris" buldu. Parfüm endüstrisinde kullanılan kusmuğun, 80 kilosuna 3 milyon dolar teklif edildi!

DUVAR – Ummanlı üç balıkçı, “ambergris” adı verilen İspermeçet balinası kusmuğu buldular. Parfüm endüstrisinde kullanılan kusmuğun, 80 kilosuna 3 milyon dolar teklif edildi. Times of Oman’ın haberine göre, Umman’ın Qurayat bölgesinde Khalid Al Sinani isimli balıkçı ve iki arkadaşı İspermeçet Balinası kusmuğu buldular.

PARFÜM ENDÜSTRİSİNDE KULLANILIYOR

“Ambergris” ismi ile de bilinen kusmuk, çok değerli bir ürün. “Yüzen altın” olarak da adlandırılan ambergris, parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Kokusu berbat, ama gerekli kimyasallarla karıştırıldığında ortaya muhteşem kokular çıkabiliyor. Ayrıca bu kusmuk, kokuların kalıcı olmasını da sağlıyor.

SON FİYAT, AÇIK ARTIRMADA BELİRLENECEK

Sinani ve arkadaşları yaklaşık 80 kilogram kadar kusmuk buldu. “Ambergis olduğunu anlayınca cismi hemen aldık ve en doğru şekilde kestik. Kuruttuk ve şimdi satışa çıkardık” diyen Sinani çok mutlu. Suudi Arabistanlı bir tüccar ellerindeki ambergris karşılığında, balıkçılara 1.080.000 riyal önermiş. Bu da yaklaşık 2.8 milyon Amerikan doları ediyor. Henüz satış tamamlanmamış, son fiyatı açık artırma belirleyecek.