Kalp krizine karşı 'Taş Devri' diyeti

Yeni bir araştırma sonucu, kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmak için nasıl beslenilmesi gerektiği açıklandı. İşte o besinler...

DUVAR – ABD’deki Houston Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, 8 hafta boyunca tamamen Paleo diyeti (Taş Devri insanının o dönemdeki beslenme tarzı) ile beslenmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, Paleo diyetinin damar tıkanıklarını ortadan kaldırmada önemli rol oynadığının altını çizerek, söz konusu diyetin vücut sağlığına kısa sürede büyük katkı yaptığının altını çizdi.

DETAYLARI AÇIKLANACAK

Detayları önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Dünya Kalp Hastalıkları Konferansı’nda açıklanacak Paleo diyeti, meyve-sebze, yağsız et, deniz ürünleri, yemişler ve zeytinyağı gibi besinlerin tüketilmesini içeriyor. ‘Mağara dönemi beslenmesi’ diye de adlandırılan diyette süt ürünlerinden uzak durulurken, pilav, makarna, fast food ve tatlı gibi gıdaların tüketilmemesi öneriliyor. Ekmeğin yasak olduğu bu diyette mısır ve patates gibi şeker oranı bakımından yüksek olan besinlerden de uzak duruluyor.