Vücut ağrılarının hastalığı: Fibromiyalji

Fibromiyalji hastalığının en büyük belirtisi, vücut ağrısı... Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, vücut ağrısı olarak tanımlanan 'Fibromiyalji' hastalığının depresyona yatkınlık nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 7 kat fazla görülebildiğini söyledi.

DUVAR – Acıbadem Kayseri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, fibromiyalji hastalığının en büyük belirtisinin vücut ağrısı olduğunu söyledi. Dr. Ateş, fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmediğini ancak, ruhsal, fiziksel, hormonal ve serotenin düzeyinde bozukluk gibi beyinde biyokimyasal değişikliklerin hastalığı tetiklediğinin düşünüldüğünü söyledi.

Dr. Ateş, şöyle dedi:

“Fibromiyalji, omuz, boyun gibi tek bir bölgede olabildiği gibi vücutta yaygın olarak da hissedilebiliyor. Kişilerde, yorgunluk hissi, uyku bozuklukları, sabahları yorgun kalkma şikayetleri oluşturan hastalık belirtilerine, el ve ayaklarda şişlik hissi, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı ve migren de eşlik edebiliyor. Fibromiyalji, karın ağrısı, kabızlık, ishal atakları, idrar yakınmaları, ciltte ısıya karşı hassasiyet ve renk değişiklikleri gibi farklı sağlık sorunlara da yol açabiliyor.”

KADINLARDA ERKEKLERE ORANLA 7 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Dr. Ateş, şöyle devam etti: “Bunun yanı sıra ağrı, yorgunluk, uyku bozuklukları da hastalığı tetikleyen diğer faktörler olarak biliniyor. Fibromiyaljinin depresyona yatkınlık nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 7 kat fazla görülebiliyor. Tanı testleri daha çok diğer hastalıklardan ayırt edilmesi için kullanılıyor. Fibromiyalji tanısı kişide yaygın ağrı ve belirli hassas noktaların varlığı ve klinik olarak konuyor. Bu hastalığa özel laboratuvar testi ve röntgen bulgusu bulunmuyor. Tedavide, fizik tedavi yöntemleri, egzersiz, özellikle yüzme oldukça fayda sağlıyor. Doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi de şikayetlerin azalmasını sağlıyor.” (KAYSERİ/DHA)