Bir devrin sonu: Avustralya AIDS'i yendi

Uzmanlara göre diğer ülkeler de ortak mücadeleye katılmalı.

DUVAR – Avustralya’nın önde gelen bilim insanları ülkede verilen kararlı ve etkin mücadele ile AIDS’in alt edildiğini duyurdu.

Deutsche Welle’nin Avustralya’nın ABC televizyonuna dayandırdığı habere göre, uzmanlar AIDS tehlikesinin artık yok denecek kadar az olduğunu belirtti, 1990’lı yılların başında yılda bini bulan AIDS’li sayısının neredeyse sıfır düzeyine indiğini söyledi.

Sidney New South Wales Üniversitesi, Kirby Enstitüsü HIV Epidemiyoloji ve Önleme Programı Başkanı Profesör Andrew Grulich, “AIDS artık takip edilmesi gerekmeyen bir mesele haline geldi diyebiliriz. Öyle ki, insanlar buna geçici bir durum olarak bakar oldular. Çoğu insan hastalığa yakalanıyor, gidip tedavi oluyor ve sonrasında AIDS’ten kurtulmuş oluyorlar” dedi.

MÜCADELE SÜRECEK

AIDS’e neden olan HIV ile mücadelenin devam ettiğini belirten uzmanlar, AIDS tedavisinin mucizeye yakın bir ilerleme olduğunu vurguluyor. Profesör Grulich, halihazırda AIDS’in ancak teşhis edilmemiş HIV vakalarında görüldüğünü belirtti. Melbourne Üniversitesi’nden Peter Doherty de tedavide kullanılan ilaçların önemli olduğunu ve hastanın bu ilaçlar sayesinde HIV ile uzun sağlıklı bir ömür geçirebildiğini ve ölüm tehlikesinden uzak yaşadığını vurguladı.

Avustralya AIDS Organizasyonları Federasyonu’nun uluslararası temsilcisi Don Baxter de AIDS’in henüz salgın haline gelmediği bölgelere uluslararası desteğin şart olduğunu belirterek, Avustralya’da bu alandaki vaka sayısındaki düşüşün ancak alınan tedbirler sayesinde elde edildiğini hatırlattı.