Sağlık Bakanlığı'na satış yapan şirketten açıklama: Süleyman Soylu'nun kuzeni istifa etti

Sağlık Bakanlığı'na medikal ürün satan şirketten Süleyman Soylu'nun kuzeniyle ilgili açıklama yapıldı: "Mehmet Soylu, sağlık problemleri nedeniyle 28 Mayıs'ta istifa etti.

Süleyman Soylu ile Fahrettin Koca'nın kavga ettiği idida edilmişti.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kuzeni Mehmet Soylu'nun Sağlık Bakanlığı'na medikal ürün sattığı iddialarının ardından RG Global şirketinden açıklama yapıdı. Şirketin açıklamasında yönetim kurulu üyesi olan Mehmet Soylu'nun 28 Mayıs'ta sağlık problemleri gerekçesiyle istifa ettiği belirtildi. Konuyu daha önce Meclis gündemine taşıyan CHP'li Murat Emir "İtiraf gibi açıklama..Her işiniz hileli, her işiniz hülleli" dedi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Şirket amaçlarımız dahilinde, sadece Ar-Ge faaliyetleri ve tıbbi cihaz üretimi yapılmakta, bu sebeple herhangi bir şekilde son kullanıcı olan kamu hastanelerine ve özel hastanelere satış yapılmamaktadır. Şirketlerimizin hiçbirinde, Sayın Mehmet Soylu’nun ortaklığı bulunmamaktadır” denildi.

YouTube kanalı 140journos'un "Veba" adlı belgeselinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında kavga çıktığı iddia edildi. İsmi açıklanmayan üst düzey bir bürokrat  Koca-Soylu kavgasına ilişkin olarak, "Ankara'da siyasetçilerin ticari bağlantıları var. Süleyman Soylu ile kardeşi medikal sektöründe iş yapıyorlar bu arada anlayacağınız iki taraf arasındaki kavga çok büyük" ifadelerini kullandı.

MURAT EMİR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Bakan Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun da RD Global/Invamed firmasıyla medikal işi yaptığı ortaya çıktı. CHP'li Murat Emir iddiaları Meclis gündemine taşıdı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emir, Mehmet Soylu'nun ortağı olduğu RD Global/Invamed firmasıyla, bir süredir hastanelere tıbbi sarf malzeme sattığını ifade ederek şunları söyledi:

2 İHALE 10 MİLYON TL: Bakanlar, bakan yardımcıları hiç çekinmeden etik kaygılar gözetmeden bakanlıklarla ticaret yapmaya devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kuzeni Mehmet Soylu da ortağı olduğu ve yönetim kurulu üyeliğini yürüttüğü RD Global/Invamed şirketiyle hastanelere tıbbi sarf malzeme satmaya devam ediyor. Son aldıkları iki ihalenin toplam bedeli ise 10 milyon TL'yi buluyor. Devlet Malzeme Ofisi'nin 4 Ocak'ta açtığı 1 milyon 487 bin TL'lik muhtelif sarf malzeme ihalesi ile ile 4 Şubat'ta açılan 7 milyon 978 bin 979 TL'lik muhtelif tıbbi sarf malzeme ihalesi yine RD Global/Invamed şirketine gitti.

YİNE AYNI HÜLLELİ YÖNTEM: Aldıkları yağlı ballı ihaleler ortaya çıkmasın ve anlaşılmasın diye de kağıt üzerinde hülleli işlemlere devam ediyorlar. Şirketin internet sitesine baktığımızda RD Global/Invamed olarak tek bir firma görüyoruz ama kağıt üzerinde iki ayrı firma kurmuşlar. Bunlardan birisi Mehmet Soylu ve Raşit Dinç'in ortak olduğu RD Global. Diğeri de sadece Raşit Dinç'in sahip olduğu Invamed firması. Fakat, kağıt üzerinde Invamed'le aldıkları ihalelerin işlerini RD Global/Invamed adıyla yapmaya devam ediyorlar.

 RG GLOBAL'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Gündeme taşınan iddialar üzerine RG Global şirketi yazılı bir açıklama yaparak Mehmet Soylu'nun 28 Mayıs'ta şirketin yönetim kurulundan istifa ettiğini belirtti. Açıklamada şöyle dendi:

AKRABALIK İLİŞKİMİZ YOK: Başta üretici INVAMED ve münhasır yetkili dağıtıcı RD GLOBAL olmak üzere, toplam 4 grup şirketimizin tamamı ve tek hissedarı olan Kurucumuz ve tüm patentli ürünlerimizin sahibi Bilim ve İş İnsanı Sayın Raşit Dinç’tir. Şirketlerimizin halihazırda Sağlık Sanayi dışında başkaca bir faaliyet alanı bulunmamaktadır. Kurucumuz ve şirketlerimizin tek hissedarı Sayın Raşit Dinç, 2006’dan bu yana 15 yıldır tıbbi cihaz ve sağlık alanında faaliyet göstermektedir. Sayın Raşit Dinç, aynı zamanda Sağlık Federasyonu Başkanıdır. Soylu’nun ailesi ile akrabalık ilişkisi bulunmamaktadır. Sayın Raşit Dinç’in, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve ailesi ile hiçbir akrabalık bağı bulunmamaktadır. Bilindiği gibi ’Dinç’ soyadı Türkiye’de oldukça fazla rastlanılan bir soyad olmakla birlikte, şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Raşit Dinç Samsunlu da değil, Ankaralıdır.

MEHMET SOYLU ORTAK DEĞİL: Tüm şirketlerimiz bünyesinde bilim insanları, mühendisler, sağlık çalışanları dahil olmak üzere 800’ün üzerinde personele istihdam sağlanmaktadır.  Şirketlerimizin hiçbirinde, Sayın Mehmet Soylu’nun ortaklığı bulunmamaktadır. Sayın Mehmet Soylu, 2017 yılında şirketimizde SGK’lı olarak görev almıştır. 2018 yılında ise profesyonel olarak şirketlerimizden biri olan RD GLOBAL’in İcra Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Şirketlerimiz, siyasal parti, din, dil, ırk, mezhep ayırt etmeksizin, bünyesinde yer alan yüzlerce bilim insanı, mühendis ve sağlık çalışanının bitmek bilmeyen emeği ile, sadece ve sadece bilim ve sağlık çalışmaları ile var olmuştur. Şirketlerimiz hiçbir zaman siyasal destekle hareket etmemiştir ve bundan sonra da etmeyecektir.

ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR: Şirket amaçlarımız dahilinde, sadece Ar-Ge faaliyetleri ve tıbbi cihaz üretimi yapmaktadır ve bu sebeple herhangi bir şekilde son kullanıcı olan kamu hastanelerine ve özel hastanelere satış yapmamaktadır. 2021 yılında ise zorunlu olarak, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) kanalıyla ’Sağlık Market’ uygulama sistemine geçilmiştir. Uygulamada tüm üreticilerin Pandemi koşullarında tıbbi sarf malzemelerine erişilebilirliğin artırılması amacıyla tüm Türkiye’deki aynı alanda üretim yapan üretici ve ithalatçılarına teklif vermeleri zorunlu tutulmuştur. Bu sebeple, üretici şirketimiz INVAMED, diğer üretici ve ithalatçı şirketler gibi, DMO’nun düzenlediği tıbbi sarf malzemesi ihalelerine katılmakta olup bu ihalelerden bazıları INVAMED uhdesinde kalırken bazıları ise diğer üretici ve ithalatçıların uhdesinde kalmaktadır. Burada sanki ısmarlama ihale, davetiye usulü ya da tüm Türkiye’nin tıbbi sarf malzemesi ihtiyacının şirketlerimizce karşılandığı şeklinde oluşturulmaya çalışılan algı yanlıştır.

İPLER GERİLMEMİŞTİR: Basında yer alan bazı haberlerde ve sosyal medyada iddia edilen, ’Korona spreyine bakanlık onayı çıkmayınca iplerin fena halde gerilmesi’ gibi bir durum hiç olmamıştır. Şirketimiz, Kalp, Beyin, Kanser Cerrahisi gibi birçok alanda 100’ün üzerinde tıbbi cihaz üreten, ürettiği ürünleri 70 ülkeye ihraç eden uluslararası bir tıbbi cihaz şirketidir. İddia edildiğinin aksine, Şirketlerimizce üretilen sprey formunda ürün, Korona önleyici endikasyonlu değildir. Kaldı ki T.C. Sağlık Bakanlığı hiçbir tıbbi ürüne CE sertifikası veremez. Şirketlerimizce üretilen sprey ürünü, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayına tabii olmayan, AB Müktesebatı kapsamında 93/42/EEC MDD Yönetmeliği uyarınca NANDO tarafından yetkilendirilmiş Uluslararası Onaylanmış Kuruluşlar nezdinde onaylanan ve T.C. Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) beyan usulü kayıt edilen ürünlerden biridir. Tıbbi cihazlar bakımından T.C. Sağlık Bakanlığı, CE sertifikası veren bir onay mercii değildir. Bu Pandemi günlerinde, emeklerini hiçbir zaman unutmayacağımız Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile böyle gerçek dışı, mesnetsiz ve dayanaksız iddiaların odağında olmaktan hicap duymaktayız.

SERMAYEMİZ BİRDEN ARTMADI: Basında yer alan bazı haberlerde ve sosyal medyada, ortaklığı olmadığı halde Sayın Mehmet Soylu’nun İcra Kuruluna katıldığı 2018 yılında RD GLOBAL şirketimizin sermayesinin ’birden’ artırıldığı ileri sürülmüş ise de halka açık ticaret sicil gazetesi kayıtlarından da görülebileceği üzere, sermaye artırımı şirketimizin kuruluşundan tam olarak 5 yıl sonra 2021 yılında gerçekleşmiş olup bu iki somut olgunun birbiriyle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Kaldı ki sermaye artırımı, sermaye eklenmesi sebebiyle değil, şirketimizin 5 yıl boyunca elde ettiği karın sermayeye aktarılması suretiyle gerçekleştirilmiş olan doğal bir süreçtir.

MASKE, DEZENFEKTAN ÜRETMEDİK: Üretici olan INVAMED şirketimiz, bazı basın yayın organları tarafından iddia edildiği gibi, 2015 yılında değil, 2013 yılında kurulmuştur. Şirketlerimiz Pandemi döneminde, basında ve sosyal medyada iddia edildiğinin aksine, hiçbir zaman maske, dezenfektan gibi tıbbi malzemelerin üretim ve satış faaliyetlerini gerçekleştirmemiştir. RD GLOBAL Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mehmet Soylu, 2021 yılının Nisan ayında Yönetim Kurulu üyeliği görevinden sağlık problemleri sebebiyle istifa ettiğini bildirmiş; istifası kabul edilmemiştir. Fakat sağlık problemlerinin devam etmesiyle, 28.05.2021 tarihinde tekrar istifasını sunmuş ve bu talebi kabul edilmek durumunda kalınmıştır.Her ne olursa olsun şirketlerimiz, hastalarımıza şifa olmaya ve dünya sağlığı için üretmeye devam edecektir. Sağlığa gönül verenlere ve kamuoyuna saygı ile duyurulur."

MURAT EMİR: İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

CHP'li Murat Emir, şirketin bu açıklaması üzerine Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: 

"Kuzen Mehmet Soylu'nun hastanelere malzeme sattığını belgeleriyle açıklamıştık. İtiraf gibi açıklama geldi. Soylu, 2017'de SGK'lı olarak işe alınmış. 1 yılda İcra Kurulu üyeliğine gelmiş. 1 ay önce de istifa etmiş. Bu nasıl yükseliş! Her işiniz hileli, her işiniz hülleli." (HABER MERKEZİ)