Sağlık Bakanlığı: 2.8 milyon doz Biontech aşısı depolarda

Sağlık Bakanlığı, 2,8 milyon doz Biontech aşısının depolara yerleştirildiğini duyurdu. Aşılar kuru buz dolu kolilerde nakledilecek, özel sıcaklık kayıt cihazları kullanılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanlığı, "Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütülen aşı çalışmalarına Biontech aşısı da dahil oldu. Son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza ulaşan Biontech aşıları, özel koşullara sahip Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına yerleştirildi" açıklaması yaptı.

Analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşının Nisan’da 4.5 milyon doza ulaşacağı belirtilen açıklamada 30 milyon doz için de firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandığı belirtildi.  

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında saklama koşullarına uygun olarak tasarlanan özel odalarda -80 derecede muhafaza ediliyor. Ülkemize özgü aşı güvenliğini sağlayan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile gerekli olan karekodlama işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte illerimize sevk edilerek uygulanmaya başlanacak.  Sevk sırasında özel koli ve sıcaklık kayıt cihazları kullanılacak.

Aşılar, il depolarında kuru buz dolu kolilerde 5-15 gün oda sıcaklığında veya eksi 20 derecede 14 gün saklanabiliyor. Aşı uygulama merkezlerine 120 saat içerisinde uygulanabilecek doz sayısı kadar flakon sevk edilecek. Aşı uygulama merkezi teslim aldığı aşıları 2-8 derecede aşı dolabında saklayacak. Tüm ülkelerde zaman zaman tedarik sorunları yaşanmış olmasına rağmen ülkemiz, aşıya erişim ve uygulanma rakamları dikkate alındığında dünyanın önde gelen ilk beş ülkesi arasında yer alıyor.
 Türkiye, aşı gönüllüsü güçlü insan kaynağı ile aynı anda iki farklı soğuk zincir gerektiren pandemi aşı uygulamasını da başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyor." (HABER MERKEZİ)