Sadiye Demirtaş'tan Erdoğan'a: Benim çocuklarım terörist değil

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın annesi Sadiye Demirtaş, "Şimdi de tutturmuşlar Selahattin teröristtir. Benim çocuklarım terörist değil. Benim çocuğumu rehin almışlar, koymuşlar cezaevine. Benim çocuğum hiç terörist olur mu? Oğlum teröristti niye cumhurbaşkanı adayı oldu içeriden? Teröristti niye milletvekili oldu" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM kararının ardından Demirtaş için "Böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına rağmen halen Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın annesi Sadiye Demirtaş, oğluna 'terörist' denmesine tepki gösterdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün kabine toplantısından sonra, AİHM Büyük Dairesi'nin Selahattin Demirtaş'la ilgili verdiği derhal serbest bırakılması yönündeki karara ilişkin muhalefetin açıklamalarını eleştirirken, "Kendileri bu işlerde yetki sahibi olsalar, bu terörist destekçisini hemen serbest bırakacaklar" dedi.

Erdoğan Azerbaycan’a yaptığı ziyaretten önce verdiği demeçte Demirtaş'ı "terörist" ilan ederek "Böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

'OĞLUMU REHİN ALDILAR'

Anne Sadiye Demirtaş, gazeteci Erdal Er'in YouTube kanalına konuk oldu ve canlı yayında soruları yanıtladı.

"Şimdi de tutturmuşlar Selahattin teröristtir" diyen Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Halkın ağacından meyve koparmayın, çocuklarıma yedirmeyin, haramdır, diye tembihlerdim hep. Şimdi de benim çocuğumu rehin almışlar, koymuşlar cezaevine ve diyorlar ‘teröristtir’. Benim çocuğum hiç ‘terörist’ olur mu? Benim çocuklarım terörist değil. Oğlum teröristti niye cumhurbaşkanı adayı oldu içeriden? Teröristti niye milletvekili oldu, Meclis'te el alemin hakkını savunurken aldılar kaldırdılar yataktan götürdüler. O tek değil, milyonlarca kişi içeridedir. Dünya alem biliyor ben onun arkasındayım, tüm sevdikleri arkasındadır. Ben anlamadım neyi paylaşamıyorlar." 


'AVRUPA NASIL TÜRKİYE'Yİ TANIYACAK?'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "AİHM kararı bizi bağlamaz" sözlerinin sorulduğu Sadiye Demirtaş, "Türkiye, Avrupa Birliği'ne nasıl girecek böyleyse? O Avrupa'yı tanımıyorsa Avrupa nasıl Türkiye'yi tanıyacak" dedi.

'BİR TANE SİYASETÇİYİ ÇIKARMADILAR'

MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin baskısıyla gelen af düzenlemesine gönderme yapan Sadiye Demirtaş, “Af çıktı ama katillere, hırsızlara, uyuşturucu satıcılarına çıktı. Bir tane siyasetçiyi çıkartmadılar” diye konuştu.  

'O YALAN HABERLERİ İZLEYİNCE TANSİYONUM YÜKSELİYOR'

Televizyon izlemediğini belirten Demirtaş, "O yalan haberleri izleyince tansiyonum yükseliyor ve çok üzülüyorum" ifadelerini kullandı. Ameliyatlı olduğu için iki senedir oğlunu görmediğini söyleyen anne Demirtaş, “Öyle kolay mı sanıyorsunuz yaşadıklarımı” dedi. 

'EVE GELİRSE ONA ZERBET YAPARIM'

Sadiye Demirtaş, "Anne Selahattin serbest kalırsa, eve gelirse ne yapmak istersin onun için” sorusuna şu yanıtı verdi: “İnşallah, ona köy yemekleri yaparız. Ona Zerbet (Zerfet), çok sever, Sîrîn diyoruz, ona Kalî yaparım, ona Patîla yaparım... Ama gene de üzülürüm, yani çok sevinmem çünkü siyasetçilerin hepsini çıkarsalar insan çok sevinir... Tabii insan evladına da sevinir... Allaha emanet olsun, cemali sağolsun...”

 “Selahattin en çok ne severdi, çocukken..” sorusu üzerine de Sadiye Demirtaş, “Küçüklüğünden Zerbet çok severdi, Sîrîn... İnce ekmekten yapılıyor ha...” diye yanıt verdi.

'ÇIKINCA SİYASET YAPMASIN' 

Demirtaş "Çıkınca cumhurbaşkanı olur mu" sorusuna karşılık ise şunları söyledi: "Vallahi çıkarsa siyaset yapmasına izin vermeyeceğim, siyaset yapmasın. Bu pis siyaset olmasın, bize lazım değil. Her şey onların olsun.”

(HABER MERKEZİ)