Sadettin Tantan: Siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiğidir

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: Siyasi cinayetler söylemi iktidarın taktiğidir; bilinçli olarak çıkarılır ve siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Muhalefet, halkla iç içe olmalı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ardınan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın dile getirdiği "siyasi cinayetler işlenebileceği" duyumları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'a göre ise seçim öncesi muhalefet milletvekillerinin halkla iç içe olmaması, suikasta uğramaktan korkmaları için bu iddialar iktidar kaynaklı olarak yayılıyor.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan eski bakan Tantan'ın bu konudaki değerlendirmesi şöyle:

Hangi makamda olursa olsun, o kişinin makamını kaybetmemek, iktidarda olan siyasilerin de iktidarını kaybetmemek için makama, iktidara talip olanları tasfiye etmek adına çalışma yapıldığı algısı yaratılır. Korku, panik ortamının yaratılmasıyla kendilerinin halk tarafından kabullenmesi sağlanır ve o iktidara gelmelerini engelleyebilirler. Yani söylentiler bilinçli olarak çıkarılır ve bunlar siyasi parti yetkililerine el altından duyurulur. Planlı, programlı olarak yapılır. Burada yerli ve yabancı işbirliği içinde olan aktörlerin de payı olabilir.

Muhalefet milletvekilleri ve diğer siyasetçiler çekinmeden, korkmadan halkla iç içe olmalı. Ayrıca kamu görevlilerine de moral versinler. Devlet içinde görev yapan dürüst çok sayıda kamu görevlisi var. Muhalefet, devlet kurumlarına sahip çıkarsa, oradaki vatanperver insanlar da kanunsuz emirleri artık dinlemeyecek ve yasadışı istekleri yerine getirmeyecektir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın muhalefet partilerine, “İktidara talip olmamaları” yönündeki çağrısını ise Tantan şöyle yorumladı:

“AKP içinde de iktidar savaşı var. Muhalefete, ‘İktidara talip olmayın' derken parti içinde de, ‘Benden kopmayın' mesajı veriyor. Aynı şekilde iş dünyasına da, kendisinin elinden iktidarı kimse alamayacağını, bu nedenle yanından ayrılmamalarını istiyor.”