Saadet zinciri vurgunu iddiasıyla suç duyurusu: Paraları böyle toplamışlar

Paralarını geri alamadıklarını belirten çok sayıda kişi, SAS Holding hakkında suç duyurusunda bulundu. Şirket yöneticilerinin para desteleriyle çektirdikleri fotoğraflar da dosyaya eklendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Saadet Zinciri iddiasıyla gündeme gelen SAS Holding'e ilişkin şikayetler mahkemeye taşındı. Yaklaşık 13 bin 500 kişinin parasını kaptırdığı belirtiliyor.

Ataşehir'deki SAS Holding'in önünde yaklaşık bir ay önce şirket yöneticisi Sibel Koçan'ın silahlı saldırıda öldürülüp, içinde 3 milyon 300 bin lira bulunan çantanın gasp edilmesinin ardından yine şirket yöneticisi olan eski eşi Süleyman Aydın Ataşehir'deki bir rezidansın 32'inci katındaki dairesinden atlayarak yaşamına son vermişti. Olayın ardından holding ile ilgili saadet zinciri iddialarında bulunulurken, farklı tarihlerde yatırım yapan yaklaşık 50 kadar kişi mağdur oldukları gerekçesiyle SAS Holding ve yöneticileriyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

YÜZDE 9 KÂR PAYI VAADİNDE BULUNMUŞLAR

Mağdurların sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, SAS Holding'in yatırım yapanlara yüzde 9 kâr payı ile ödeme vaadinde bulunduğu, geçen haziran ayına kadar şirketin ödeme yaptığı fakat ödemelerde stopaj kesintileri de yapıldığı belirtildi. 

'SİSTEM KAPATILDI, PARALAR KAÇIRILDI'

Dilekçelerde "SAS Holding önünde cinayetle sonuçlanan soygun ve ardından şirket yöneticisi Süleyman Aydın'ın intihar olayından sonra bahse konu mirasçıları devri itibari ile ödemeler yapılmadı. Sisteme erişim kapatıldı, şirket yönetiminden hiç kimseye ulaşılamadı ve bilgi alınamadı. Daha sonra davalılara ait olan 'Gerçek Evim Gayrimenkul Otomobil A.Ş.' üzerinden bu paralar kaçırılmıştır" ifadeleri kullanıldı. 

Dilekçede şirkette yetkili olan Süleyman Aydın ve Sibel Koçan'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan dava açılması, tüm mal varlıklarına el konulması talep edildi. Suç duyurusunda bulunmalarının ardından adliye önünde açıklama yapan grup, savcılığa sunduğu suç dilekçelerini gösterdi. 

YÖNETİCİLERDEN SES YOK

Mağdur olduğunu belirten ve adını vermek istemeyen bir kişi, "Biz bugün buraya hakkımızı savunmak için geldik. SAS Holding tarafından dolandırıldık. 2 yıldır işin içindeyim ben. İçeride ailece 1,5 milyon paramız var. Biz burada arkadaşlarla birlikte hepimiz mağduruz, beni 3 gün önce yönetici diye haberlere çıkardılar, tamamen yalan. Yöneticiler bugün ortalarda yok" dedi.

Bir başka kişi de "SAS Holding bize kazancının tamamen inşaatlarda, petrollerde, turizmde kullanıldığını söyledi. Biz de buna kanaat getirerek paramızı yatırdık. Farklı düşüncelerimiz yoktu ve şu an hiçbir yerde muhatap bulamıyoruz" diyerek şirket yöneticileri için "Bizim aldığımız bilgilere göre bütün tası tarağı toplayıp kaçtıklarını biliyoruz. Bunları adalete şikayet ettik" ifadelerini kullandı. Suç duyurusunda bulunanlar toplam 13 bin 105 kişinin mağdur olduğu belirtildi.

LÜKS ARAÇLAR, PARA DESTELERİYLE FOTOĞRAFLAR

Bu arada mağdur olduklarını söyleyen grup, şirket yöneticilerine ait olduğunu belirttikleri lüks yaşam fotoğraflarını paylaştı. Görüntülerde şirket yöneticisi olduğu kaydedilen kişi masa üstüne dizdiği para desteleriyle fotoğraflar çektirirken görülüyor. Diğer görüntülerde ise yine şirket yöneticisi olduğu belirtiler kişiler lüks araçlarla poz veriyor. (İSTANBUL-DHA)