SAADET ilk grup toplantısını yaptı: Kürsüde iki genel başkan

Gelecek Partisi'nin milletvekillerinin Saadet Partisi’ne geçmesiyle kurulan SAADET Meclis Grubu ilk grup toplantısını gerçekleştirdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gelecek Partisi milletvekillerinin Saadet Partisi’ne geçmesiyle kurulan SAADET Meclis Grubu’nun ilk grup toplantısı yapıldı. 

Salonun tamamen dolu olduğu ve pek çok katılımcının ayakta izlediği toplantıyı SAADET Grup Başkanı Selçuk Özdağ, “Vira bismillah” diyerek açtı.

Kürsüye ilk olarak SAADET Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “Bilge başkan” sloganları eşliğinde çıktı.

Karamollaoğlu, konuşmasına Gelecek Partisi Genel Başkanı ve yöneticilerine teşekkür ederek başlarken grubu kurmaktan dolayı heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade etti.

MİLLİ GÖRÜŞ VURGUSU

Konuşmasında milli görüş vurgusu yapan Karamollaoğlu, “Nasıl ki; Saadet Partisi Milli Görüş’ün siyaset zeminindeki ikametgahı ise Bu Meclis Grubu da; Milli Görüş siyasetinin ve onunla beraber yol yürümeyi özümseyenlerin Meclisteki karargahıdır. Bu Meclis Grubu; Muhterem Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın özümsediği, dert ve hedef edindiği adil devlet, insanca yaşam, adil paylaşım ideallerinin Meclis Grubu’dur. Milli Görüşü gömlek zannedip çıkaranlar, mülkiyet sanıp maliklik iddiası ortaya koyanlar; siyaseti ahlaklı yapma gayretimizi, insan temelli siyaset yapma hasletimizi ne anlayabildiler, ne de kavrayabildiler” ifadelerini kullandı.

TALANLA EKONOMİ YÖNETİYORLAR

AK Parti iktidarının seçim sonrası adımlarını eleştiren Karamollaoğlu, Ne yazık ki; Seçimlerden bugüne yapılanlara, yapılmayanlara, söylenenlere ve söylenmeyenlere baktığımızda; ‘Yalan ve İftirayla Seçim Kazanıyorlar, Talanla Ekonomi Yönetiyorlar’ demek mümkün” dedi.

‘GEL-GİT KARAKTERLİ BİR ÖZNENİN BEYANLARINI CİDDİYE ALMAMAK GEREK’

İktidarın, yolda gördüğü partiye dahi “ittifaka katıl” daveti yaptığını söyleyen Karamollaoğlu, “Millete yalan söyleyen bir siyasi öznenin, bize sataşmasını çok görmeyiz. Milletten doğruları saklayan bir siyasetçinin, devlet yönetiminde gel-git karakterli bir öznenin beyanlarını ciddiye almamak gerek” diye konuştu.

‘SİYASET TOKATÇISI İLE ORTAKLIK KURMAKTAN SAKINDIK’

Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyük ekonomi, müthiş ekonomik büyüme, tek haneli enflasyon, sıfıra yakın faiz cümlesi kurarak seçmene yönelik “tokatçılık” icraatı kabarık olan birinin herkesi kendisi gibi sanmasından yakınmak değil böyleleri ile siyasi ortaklıktan sakınmak elzemdir kanaatindeyiz. Biz de öyle yaptık. Milletin kesesine el uzatan, milletin emeğini değersizleştiren, emeklinin, emekçinin umudunu azaltan siyaset tokatçısının kim olduğunu açıkça söylemeye gerek var mı? Kimden bahsettiğimizi ve nelerden bahsetmek istemediğimizi herkes anlamıştır, eminim.”

‘DARBE FİNANSÖRÜNDEN, YÜZYIL FİNANSÖRÜ ÇIKARMAK HAYALİ’

AK Parti iktidarının dış politikadaki hamlelerini de eleştiren Karamollaooğlu, “15 Temmuz ihanet darbesinin finansörü ilan ettikleri bir ülkeyi, şimdilerde sözde “Türkiye Yüzyılı”nın finansörü yapmak isteyenlerden bahsediyorum. Darbe finansöründen, yüzyıl finansörü çıkarmak hayalini kuranlardan ve bu hayali gerçeğe çevirmek için kırk takla atanlardan bahsediyorum” diye konuştu.

‘DİPLOMASİ ZAVALLILIĞI’

İsveç’in NATO üyeliğine dair görüşme ve gelişmelere de değinen Karamollaoğlu, “Bu diplomatik zevatın yaptığı teklifin özeti şu; ‘Biz sizin NATO’ya girmenize vesile olalım, siz de bizim AB’ye girmemize katkı verin’. AB’ye muhtaç değildik fakat demek ki o da seçimden önce imiş. Merak ediyoruz. İki ülkenin NATO üyeliğine Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak mı yoksa Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı olarak mı evet demek zorunda kaldınız” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, İsveç’teki Kur’an yakma eylemlerine de dikkat çekerek “Kur’an’a yönelik tahkir fiillerine göz yuman bir ülkenin NATO üyeliğine, bu fiillerin hemen ertesinde onay vermek ne anlama geliyor. ALLAH, akıl ve fikir versin bunlara” dedi.

Karamollaoğlu'nun ardından kürsüye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Konya seninle gurur duyuyor" sloganları ile karşılandı.

'İSVEÇ TEHDİT ALTINDAYSA BOSNA HERSEK DE TEHDİT ALTINDADIR'

Davutoğlu, "Çok çetin süreçlerden geçerek bugünlere geldik. Meclis'te Saadet Partisi'ni görmekten mutluluk duyuyorum" diye başladı.

Bosna Hersek'in NATO üyeliğine değinen Davutoğlu, "En önemli konu bu olmalıdır. İsveç tehdit altındaysa Bosna Hersek de tehdit altındadır" diye konuştu.

Seçim sürecini değerlendiren Gelecek Partisi lideri, "Devlet imkanlarını en hoyratça kullanıldığı bir seçim yaşadık. Toplumumuz karpuz gibi ortaya ikiye ayrılmış. Böyle bir kutuplaşmayı hiçbir ülke kaldıramaz. Gelecek ve Saadet Partisi olarak milleti bütünleştirmenin mücadelesini vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Seçim öncesinde bizi terörle işbirliği ile suçlamıştınız. Herhangi birimizin terör örgütüyle bağlantısını bulursanız çıkarın dosyaları, eğer yoksa her toplantıda size müfteri diye seslenmeye devam edeceğiz" dedi.

NATO zirvesini değerlendiren Davutoğlu, "Biden ile görüşebilmek için bu tavizler verildi. Sayın Erdoğan'ın bundan sonraki hedefi Washington'da Biden ile görüşebilmektir. Ne tepki koydunuz Kur'an-ı Kerim'in yakılması hakkında?" diye konuştu.

'EMEKÇİNİN UMUDUNU AZALTAN SİYASET TOKATÇISININ KİM OLDUĞUNU SÖYLEMEYE GEREK VAR MI?'

Davutoğlu, "Millete yalan söyleyen bir siyasi öznenin, bize sataşmasını çok görmeyiz. Milletten doğruları saklayan bir siyasetçinin, devlet yönetiminde gel-git karakterli bir öznenin beyanlarını ciddiye almamak gerek. Fakat, büyük ekonomi, müthiş ekonomik büyüme, tek haneli enflasyon, sıfıra yakın faiz cümlesi kurarak seçmene yönelik “tokatçılık” icraatı kabarık olan birinin herkesi kendisi gibi sanmasından yakınmak değil böyleleri ile siyasi ortaklıktan sakınmak elzemdir kanaatindeyiz. Biz de öyle yaptık.  

Milletin kesesine el uzatan, milletin emeğini değersizleştiren, emeklinin, emekçinin umudunu azaltan siyaset tokatçısının kim olduğunu açıkça söylemeye gerek var mı? Kimden bahsettiğimizi ve nelerden bahsetmek istemediğimizi herkes anlamıştır, eminim" ifadelerini kullandı.