Rusya’dan 'nükleer' açıklaması: Blöf değil

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, "Eğer sınırımızı zorlarsanız, kendimizi korumak için nükleer silah kullanma hakkımız var. Ve bu kesinlikle bir blöf değil” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Rusya'nın eski devlet başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna ve Batı'ya yönelik nükleer silah tehdidini yineledi. Medvedev, “Eğer sınırımızı zorlarsanız, kendimizi korumak için nükleer silah kullanma hakkımız var. Ve bu kesinlikle bir blöf değil” dedi. Medvedev, Telegram kanalından yayınlanan açıklamada, "NATO'nun bu senaryoda bile çatışmaya doğrudan müdahale etmeyeceğine inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

Eski Rusya lideri, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada nükleer silahlar da dahil olmak üzere Rusya'ya katılacak bölgeleri askeri olarak koruyacaklarını söylemişti. Medvedev, "Batı'nın ve genel olarak tüm NATO ülkelerinin Rusya'nın kendi yolunu seçtiğini anlaması gerekiyor" demişti.

Geçtiğimiz hafta, Ukrayna'da Moskova yönetiminin kontrolü altındaki bölgelerde Rusya’ya katılmak için referandum düzenleneceği duyuruldu. Donbass, Herson ve Zaporijya'da yapılan referandumların bugün sona ermesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)