Rusya'dan Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili açıklama: 'Tarih belli değil'

Kremlin Dış Politika Danışmanı Uşakov, "Hem Türk hem de Rus tarafının Putin'in Türkiye ziyareti için planları olduğunu doğrulayabilirim ancak henüz belirli tarih ve süre üzerinde anlaşmadık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme planlarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Uşakov, Putin'in olası Türkiye ziyaretine ilişkin, "Hem Türk hem de Rus tarafının Putin'in Türkiye ziyareti için planları olduğunu doğrulayabilirim ancak henüz belirli tarih ve süre üzerinde anlaşmadık" ifadelerini kullandı. 

Putin'in Türkiye'yi ağustosta ziyaret edebileceğinden ve diğer seçeneklerden de bahsedildiğini hatırlatan Uşakov, ancak henüz bu hususta çalışmalara başlamadıklarını dile getirdi. Gazetecilerin iki lider arasındaki temaslarda tahıl anlaşması konusunun gündemde olup olmayacağını sorması üzerine Uşakov, gerek telefonla gerek yüz yüze görüşmede her iki liderin bu hususu ele alacak olmasının 'doğal' olduğunu sözlerine ekledi.

PESKOV DA 'KESİN BİR TARİH BELİRLENMEDİ' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşen Erdoğan, Putin'in de bir ziyaret planladığını duyurmuştu. "Önümüzdeki ay Rusya Lideri Putin Türkiye'ye gelecek" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerine ilişkin Kremlin Sözcüsü Peskov, "Böyle bir temas olası. Ancak şu an belirlenmiş kesin bir tarih yok" açıklamasında bulunmuştu. Peskov, Putin ve Erdoğan arasında ikili bir görüşmenin 'olası' olduğunu fakat 'böyle bir toplantı için şu an itibarıyla belirlenmiş kesin bir tarih olmadığını' belirtmişti. (DIŞ HABERLER)