Rusya'dan Akar'a yanıt: Üçlü toplantı konusunda anlaşmaya varılmadı

Akar'ın 5 Mayıs'ta Türkiye, Ukrayna ve Rusya bakan yardımcılarının İstanbul'da bir araya geleceğini duyurmasının ardından Moskova'dan açıklama geldi. Tarih konusunda anlaşmaya varılmadığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Savunma Bakanı Hulusi Akar, uzatılmaması halinde 18 Mayıs'ta sona erecek olan tahıl koridoru anlaşması hakkında açıklama yaptı. Akar, “5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor" bilgisini paylaştı.

AA'nın aktardığına göre, Akar, "5 Mayıs Cuma günü yapılması planlanan toplantıda tahıl girişimi başta olmak üzere bazı konular görüşülecek. Umudumuz, tahıl anlaşmasının herhangi bir aksaklığa uğramadan devamı yönünde" dedi.

 'TARAFLAR SÜRENİN UZATILMASINA SICAK BAKIYOR'

Sürece ilişkin bilgi veren Savunma Bakanı, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran savunma bakanları ile istihbarat başkanları arasında Rusya'nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen dörtlü toplantı kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili bir görüşme de gerçekleştirdiğini belirtti.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile de 18 Nisan’da Kayseri’de bir araya geldiğini hatırlatan Akar, "Yaptığımız görüşmelerde tahıl girişimini de ele aldık. Bu kapsamda yaptığımız teklifin iki tarafça da kabulü sonucu 5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor" dedi.

'Tarafların süre uzatılmasına sıcak baktığını söyleyebiliriz' diyen Akar, "Dileğimiz herhangi bir sorun olmadan bu girişimin uzatılması yönünde" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA: ANLAŞMAYA VARILMADI

Öte yandan, Rusya'nın devlet haber ajansı RIA'nın aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya, Ukrayna ve Türkiye savunma bakan yardımcıları arasında İstanbul'da yapılacağı açıklanan 5 Mayıs tarihli toplantı konusunda henüz anlaşmaya varılmadığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)