Rusya'dan AB'ye Ermenistan tepkisi: Rus askerleri duruma göre tepki gösterecek

AB'nin Ermenistan'da misyon kararına tepki gösteren Rusya, Azerbaycan sınırında görevli Rus askerlerinin "duruma göre AB gözlemcilerinin davranışlarına tepki göstereceğini" açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan'da sivil misyon kurma kararının, Güney Kafkasya bölgesine "jeopolitik gerginlik getirebileceğini ve anlaşmazlıkları şiddetlendirebileceğini" belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB'nin, 23 Ocak'ta aldığı Ermenistan'ın sınır bölgelerinde sivil misyon kurma kararı eleştirildi.

Kararın, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesindeki olayların çözümüne katkıda bulunmayacağı öne sürülen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Brüksel, Güney Kafkasya'daki barışla içten ilgilenseydi, kendi misyonunun çalışma şartları konusunda Azerbaycan ile anlaşabilirdi. ABD ve NATO'nun uzantısına dönüşen ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) alanında çatışmacı politika izleyen AB temsilcilerinin, Ermenistan'ın sınır bölgelerine gelmesi bölgeye sadece jeopolitik gerginlik getirebilir ve mevcut anlaşmazlıkları şiddetlendirebilir. AB'nin ne pahasına olursa olsun Ermenistan'da bir yer edinme ve Rusya'nın arabuluculuk girişimlerini geri itme çabaları, Ermeniler ile Azerbaycanlıların, bölgenin barışçıl kalkınmasına dönme isteklerini içeren temel çıkarlarına zarar verebilecek."

Rus barış gücünün, bölgedeki istikrar ve güvenliğinin "kilit faktörü" olduğu savunulan açıklamada, "Rus askerlerin duruma göre AB gözlemcilerinin davranışlarına tepki göstereceği" vurgulandı.

Açıklamada, "Erivan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) misyonunun gönderilmesi yönündeki çalışmaları bir sonuca vardırmayarak AB'den yana seçim yapmayı tercih etti. Ermeni müttefikler, KGAÖ'nün potansiyelinin kullanılmasına ilgi gösteriyorsa, bu örgütün misyonu Ermenistan'a hızla konuşlandırılabilir" denildi.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 2020, 2021 ve 2022'de üçlü bildiriler kabul ettiği hatırlatılan açıklamada, "Bunların tutarlı şekilde uygulanmasının, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve bölgedeki durumun iyileşmesi için sağlam ve uzun vadeli temel olduğu" belirtildi.

Rus barış gücü, Kasım 2020'de Dağlık Karabağ'da çatışmaların durdurulması ve ateşkesin sağlanması anlaşmasının uygulanmasını kontrol etmek için sınır bölgesine gönderilmişti. (HABER MERKEZİ)