Rusya’da pandeminin başından bu yana görülen en yüksek vaka sayısı

Rusya'da pandeminin başından beri bir günde kaydedilen en yüksek vaka görüldü. Son bir günde, 63 bin 205 kişinin testi pozitif çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsünün Omicron varyantının yayılmaya devam ettiği Rusya’da bir gün içinde 63 bin 205 yeni vaka görüldü. Bu, ülkede pandeminin başından beri bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı.

Rusya’nın korona virüsü kriz merkezi yetkilileri, ülkede son bir günde 63 bin 205 yeni vaka tespit ettiklerini söyledi. Bu yeni veri, ülkede önceki güne göre vaka sayılarının neredeyse 6 bin arttığı anlamına geliyor. Zira bir gün önce ülkede 57 bin 212 yeni vaka görüldüğü açıklanmıştı. Bununla beraber, ülkede korona virüsünüm neden olduğu komplikasyonlar yüzünden son bir günde 679 hastanın hayatını kaybettiği belirtildi.

RUSYA’DA BASKIN VARYANT HÂLÂ DELTA

Kriz merkezi yetkilileri, Omicron varyantının şimdiye dek ülkenin 64 bölgesinde görüldüğünü de kaydetti. Rusya’da baskın korona virüsü varyantının hâlâ Delta olduğu belirtiliyor. Ülkede görülen vakalar içinde Delta varyantının payının yüzde 51.9 olduğu kaydediliyor. Omicron ile baskın olmayan diğer varyantların payınınsa 48.1 olduğu belirtiliyor.

Rusya’da uzmanlar, vaka sayılarında son dönemde görülen artışın sebebinin Omicron varyantının yayılımından kaynaklı olduğunu söylüyor. Korona virüsü kaynaklı can kaybı sayısındaysa son dönemde yükseliş gözlenmiyor. Ülkede pandeminin başlangıcından beri 11 milyon 108 bin 191 vaka ile 326 bin 112 can kaybı geçti. (Sputnik)