Rusya ve Azerbaycan, Türkiye'ye sahra hastanesi gönderiyor

Bakü, deprem bölgelerinden birinde kurulacak sahra hastanesinde Azerbaycanlı doktorların görev yapacağını duyurdu. Moskova ise sahra hastanesinin gönderiminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez üssü Maraş olan 7.7 ve 7.6'lık depremlerin arından Bakü, depremden etkilenen bölgelere tam teçhizatlı sahra hastanesi gönderileceğini duyurdu. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı üzerine Türkiye'ye tam teçhizatlı sahra hastanesinin bulunduğu bir uçak gönderileceği belirtildi. Açıklamaya göre, deprem bölgelerinden birinde kurulacak hastanede Azerbaycanlı doktorlar görev yapacak.

'40'TAN FAZLA UZMAN TIBBİ YARDIM SAĞLAYACAK'

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ise gündüz saatlerinde gönderilen arama kurtarma ekiplerine ek olarak akşam saatlerinde yeni ekiplerin yola çıktığını açıkladı. Bakanlık ayrıca deprem bölgelerine kurulması için sahra hastanesi gönderiminin de gerçekleştirildiğini duyurarak, "Depremzedelere doğrudan afet bölgesinde yardım sağlamak amacıyla Türkiye'ye hava yoluyla taşınabilen bir sahra hastanesi gönderildi. Hastanede çalışan 40'tan fazla uzman nitelikli tıbbi yardım sağlayacak" açıklamasında bulundu. 

İSRAİL DE 'KARAR VERİLDİ' DEMİŞTİ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da, depremin ardından Türkiye'de bir sahra hastanesinin kurulmasına karar verdiklerini açıklamıştı. Gallant, İsrail Savunma Kuvvetleri Komutanı Herzi Halevi ile bir değerlendirme toplantısında Türkiye'ye yapılacak askeri yardım ve sahra hastanesinin onaylanması konularını ele almıştı. İsrail Savunma Kuvvetleri yardım heyetinin başkanı Albay Golan Vach ise, "Yaklaşık 150 kurtarma uzmanı önümüzdeki birkaç saat içinde Türkiye'ye doğru yola çıkmaya hazırlanıyor. Bunların üçte biri karargah ve istihbarat, üçte ikisi ise kurtarma, tıbbi ve mühendislik kabiliyetlerine sahip. Komşularımıza ve vatandaşlarına ulaşmak için büyük bir ayrıcalık hissediyoruz" açıklamasında bulunmuştu. 

Haiti depremini hatırlatan Vach, "Gittiğimiz en önemli deprem Haiti'deydi. O zamandan beri bu büyüklükte bir deprem olmadı. Hayat kurtarmak ve Türk halkına yardım etmek için elimizden geleni yapacağız" demişti.  İsrail ordusu, Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yönelik yardım müdahalesine 'Zeytin Dalı' adını verdiğini bildirdi.

SAHRA HASTANESİ NEDİR?

Sahra hastanesi, hastaların daha donanımlı bir hastaneye taşınmadan önce yerinde müdahale gördükleri geçici askerî hastane ya da mobil sağlık birimidir. Bu terim ilk olarak askeri tıpta kullanılmış, daha sonra felaket ve benzeri ciddi sivil durumlarda da kullanılmaya başlanmıştır. (DIŞ HABERLER)