Rusya: Ukrayna, ABD'nin verdiği silahlarla Luhansk'a saldırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO üyelerinden de gelen istihbarat ile beraber Ukrayna ordusunun ABD silahlarıyla Luhansk'a saldırması sonucu 14 ölü, 24 yaralı olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun sağladığı istihbarat ile beraber Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin dün ABD yapımı HIMARS roketatar sistemini kullanarak Luhansk bölgesinde bulunan Novoaydar şehrinde bulunan bir hastaneye saldırdığını duyurdu. Saldırı sonucu 14 kişinin öldüğü ve 24 kişinin de yaralandığı belirtildi.

AA'nın aktardığına göre, ayrıca aynı gün Ukrayna ordusunun Herson bölgesindeki Novoya Kahovka’ya fırlattığı 17 füzenin üçte birinin hastane arazisinde patladığı bilgisi verilen açıklamada, “Hastanelerin kasıtlı olarak hedef alınması ve sivillerin öldürülmesi Kiev rejimi ve onun Batılı efendilerinin ağır savaş suçlarıdır. ABD ve NATO ülkelerinin, Kiev tarafından uluslararası insancıl hukukun korkunç bir şekilde ayaklar altına alınmasına tepki göstermemesi, onların çatışmaya ve işlenen suçlara doğrudan katılımlarını bir kez daha teyit ediyor. Bu tür eylemleri tarafsız bir şekilde değerlendirmeye çağrılan uluslararası yapılar da sessiz kalıyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Batılı ülkelerin 'çifte standart' ile Rus ordusunu İrpen ve Buça’da suçlarken, Ukrayna ordusunun Amerikan, İngiliz, Alman ve Fransız silahları ile 'sivilleri öldürmesini görmezden geldiği', aynı zamanda Avrupa’nın Rusya’ya karşı 'yasa dışı mahkeme kurma fikrinde acele ettiği' savunuldu. Batı’nın 'kendi sorumluluğunu örtmek için dikkatleri başka yöne çekmeye çalıştığı' ifade edilirken, “Kiev silahlı güçleri tarafından işlenen tüm bu suç teşkil eden yasa dışı eylemler cezasız bırakılmayacak” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Luhansk bölgesinde Novoaydar yerleşim birimindeki hastaneye Ukrayna ordusunun ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar ile düzenlediği saldırı sonucunda 14 kişinin öldüğünü duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Rusya Ukrayna Luhansk