Rusya, Türkiye'ye tüm uçuşları 22 Haziran'da başlatma kararı aldı

Rusya, pandemi nedeniyle askıya aldığı Türkiye'ye tüm uçuşları 22 Haziran'da yeniden başlatma kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Rusya, Covid-19 salgını nedeniyle Mayıs ayı sonunda uzattığı Türkiye'ye uçuş yasağını kaldırma kararı aldı. Tüm uçuşlar 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılacak. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, başkent Moskova’da video konferans yöntemiyle yaptığı basın toplantısında, uçuşların tekrar başlamasına yönelik Rus heyetin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin sona erdiğini belirtti.

Türk yetkililerin, Covid-19 salgınına yönelik tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili bir rehber hazırladığını söyleyen Golikova, "Rus heyetinin değerlendirmesine göre, Türkiye’de maske kullanımına dikkat edilirken, kontroller organize bir şekilde yapılıyor. Gerekli maske ve hijyen malzemeleri de bulunuyor" dedi.

Türkiye’deki turizm tesislerinde çalışanlara yönelik aşılama sürecinin de başarıyla yürütüldüğüne işaret eden Golikova, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı alındı" diye konuştu.

Golikova, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Belçika, Bulgaristan, Ürdün, İrlanda ve İtalya ile de uçuşların tekrar başlatılmasına karar verildiğini söyledi.

Rusya, 15 Nisan’da aldığı kararla Türkiye ile uçuşları sınırlandırmıştı. Rusya'dan bir heyet, 16 ve 17 Haziran'da Antalya'yı ziyaret ederek yetkililerden Kovid-19 önlemleri hakkında bilgi almıştı.

'GÜVENİN GÖSTERGESİ'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın kararının turizm adına Türkiye'ye duyulan güvenin göstergesi olduğunu söyledi. Twitter'dan açıklama yapan Ersoy şunları söyledi: "Rusya’nın 22 Haziran itibarıyla ülkemize uçuşları tekrar başlatması güvenli turizm adına ülkemize olan güvenin bir göstergesidir. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerle de yürüttüğümüz diplomasi trafiğinin meyvelerini Rusya ile olduğu gibi alacağımızı umuyorum." (HABER MERKEZİ)

Etiketler Rusya salgın uçuş