Rusya: Türkiye ile yeni S-400 anlaşması yakında imzalanabilir

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport'un başkanı Aleksandr Miheyev, Ankara ile Moskova arasında S-400’ler için ikinci bir anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un yetkilileri, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedarikini içeren anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söyledi. Yetkililer, anlaşma görüşmeleri çerçevesinde finansal ve teknolojik işbirliği modellerinin de oluşturulduğunu kaydetti. Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedariki için Türkiye ile yapılan görüşmelerinin ne aşamada olduğu sorusuna, "Gelecek aylarda bu projeyi tamamlayacağımızı düşünüyorum” yanıtını verdi.

Sputnik'in aktardığına göre Miheyev, uluslararası hava ve uzay fuarı MAKS-2021 kapsamında yaptığı açıklamada, “Türkiye hususunda nihai görüşmeler yapılıyor. Finansal model dahi oluşturuldu. Söz konusu projede teknolojik işbirliği programı da oluşturuldu” ifadelerini kullandı. 

Türkiye şimdiye dek Rusya’dan dört S-400 bataryası satın aldı. Söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu biliniyor.  Rosoboronexport yetkilileri, Ekim 2019’daki açıklamalarında hava savunma sisteminin roketler dahil tüm parçalarını Türkiye’ye teslim ederek, anlaşmanın şartlarını belirlenen zamandan daha önce yerine getirdiklerini belirtti. Türkiye’ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde bu ülkeye teslimata öncelik verileceği anlamına geliyor. (Kaynak: Sputnik)