Rusya: Tahıl anlaşmasının mevcut durumu Moskova için kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, "Gerekli görülmesi halinde ilgili anlaşmada değişiklik yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, tahıl anlaşması kapsamında Rusya ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan ve Rus tarım ürünlerinin ihracatını öngören mutabakat zaptının mevcut uygulanma durumunun 'Moskova için kabul edilemez olduğunu' söyledi. Gruşko, "Bu anlaşma, tek seferlik bir seçenek değil, 120 gün geçerli ve bunun ardından ülkeler, anlaşmanın ifasıyla ilgili sorunları ele almalı. Gerekli görülmesi halinde ilgili anlaşmada değişiklik yapılabilir" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, 'mutabakat zaptının durumuna bakıldığında Batı'nın bir kez daha kötü niyetli bir yaklaşım sergilediğinin görüldüğünü' savunan Gruşko, "AB'de yaptırımların kaldırılması konusunda alınan kararlar, AB'nin İstanbul'da imzalanan mutabakat zaptına uygun hareket etme niyetinde olmadığını açıkça gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Rus tahılının küresel piyasalara erişimini engelleyen yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili vaatlerini yerine getirmediğini söylemişti. Lavrov, "Batılı meslektaşlarımız, BM Genel Sekreterliği üzerinden bize vaat edilen hususları yerine getirmiyor, yani tahıl ve gübrelerin küresel pazarlara sorunsuzca erişimini engelleyen lojistik yaptırımlarının kaldırılmasına dair karar almıyor" demişti.