Rusya: Şam ve Kürtleri verimli diyaloğa yönlendiriyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye'de Şam yönetimiyle Kürtler arasındaki durumu değerlendirdi: Kürtleri Şam'la verimli diyalog kurmaya, gerilimin azalması için karşılıklı olarak kabul edilebilir mutabakatlar yapmaya yönlendiriyoruz. Bağımsız Kürt devleti söz konusu değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Moskova'nın Şam yönetimini ve Kürtleri verimli diyaloğa yönlendirdiğini belirtti. Rus diplomat, tarafları karşılıklı kabul edilebilir çözümler bulmaya yönlendirdiklerini söyledi.

ASTANA SONRASI KONUŞTU

Rus ajansı Sputnik'in aktardığına göre Lavrentyev, pandeminin başından beri ilk kez düzenlenen Astana formatındaki Suriye konulu görüşmelerin düzenlediği basın toplantısında konuştu. Rusya'nın Şam ile Kürtler arasındaki diyalogda oynadığı rolü anlatan Lavrentyev, şu ifadeleri kullandı:

'MUTABAKAT SAĞLAMALARI İSTİKRAR GETİRİR'

"Kürtleri Şam'la verimli diyalog kurmaya, gerilimin azalması için karşılıklı olarak kabul edilebilir mutabakatlar yapmaya yönlendiriyoruz. Eğer Kürtler ve Şam mutabakat sağlamayı başarırlarsa bu, Suriye topraklarının neredeyse tamamında durumun istikrar kazanmasına katkıda bulunmakla kalmaz, sürece daha fazla ivme kazandırır ve Suriye'deki terör örgütü varlığı sorununun çözülmesine yardımcı olur.

 

'BAĞIMSIZ DEVLET SÖZ KONUSU KABUL EDİLEMEZ'

Rusya'nın bu sebeplerden dolayı Şam'ı ve Kürtleri karşılıklı kabul edilebilir çözümler bulmaya yönlendirdiğinin altını çizen Lavrentyev, "Kürtlerin Suriye halkının ana unsuru olduğunu ve bu nedenle bağımsız Kürt devleti ya da başka türden sözde devlet yapıları kurmanın söz konusu olamayacağını" belirterek, bunu "kesinlikle kabul edilemez" bulduklarını söyledi. (Sputnik)