Rusya: Kabil saldırısı sonrası Afganistan’da tehlike seviyesi hâlâ çok yüksek

Kabil Havalimanı'nda düzenlenen ve IŞİD'in üstlendiği saldırıları kınadıklarını söyleyen Kremlin Sözcüsü Peskov, Afganistan’da tehlike seviyesinin 'herkes için hâlâ çok yüksek olduğunu' aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kabil Havalimanı dışında düzenlenen saldırılar sonrası Afganistan’da tehlike seviyesinin herkes için hâlâ çok yüksek olduğunu belirtti. IŞİD'in üstlendiği saldırıları kınadıklarını söyleyen Peskov, “Söz konusu terör eylemlerini en kararlı biçimde kınıyoruz. Çok sayıda ölüm olduğuna ilişkin çok üzücü haberler bunlar" dedi. Kremlin Sözcüsü, 'IŞİD ile diğer militan gruplarının, NATO güçlerinin çekilmekte olduğu ülkedeki kaostan kendilerine yarar sağlamaya çalıştıklarını' belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, Kabil Havalimanı dışında yaşananların, terörist grupların Afganistan’daki kaostan faydalanacağı yönündeki tahminleri doğru çıkardığını kaydetti ve ekledi: “Bu durum, Afganistan’ın kendisindeki gerilimi artırıyor. Herkes için tehlike çok büyük. Tabii ki bu durum ciddi biçimde endişelenmemizin sebebi olmaya devam ediyor.”

'PUTİN, AÇIKLAMA YAPMAYI PLANLAMIYOR'

Peskov, söz konusu saldırıların Afganistan sınırları dışına sızma tehlikesinin bulunup bulunmadığı sorusu üstüne, Rus istihbarat servislerinin, bu ülkedeki militanların komşu ülkelere sızmasının önüne geçmek adına 7/24 çalıştıklarını kaydetti. Kremlin Sözcüsü bir başka soru karşısında da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in terör saldırılarına ilişkin bir açıklama yapmayı planlamadığını belirtti ve bunun sebebini şu şekilde açıkladı:

“Zira Rusya, son on yıllarda Afganistan’da bulunan ABD koalisyonunun bir üyesi değil. Söz konusu koalisyonun birliklerini geri çekmeyi tamamlaması böyle bir duruma yol açtı.”

'RUSYA YENİ BİR TAHLİYE OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRMEYECEK'

Bunun yanında Peskov, Rusya’nın şu an için Afganistan’dan yeni bir tahliye operasyonu gerçekleştirmeyi planlamadığını belirtti: “Şimdilik başka bir operasyon planlanmıyor, ileride ne olacağıysa durumun nasıl gelişeceğine bağlı olacak.”

Rusya Dışişleri daha önce, Rusya, Belarus, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan vatandaşlarının Rusya Savunma Bakanlığı güçleri tarafından başarılı bir biçimde tahliye edildiği açıklamasını yapmıştı. Rusya, pek çok ülkenin aksine Kabil’deki büyükelçiliğinin personelinin tamamını ise tahliye etmiş değil. Ancak tahliye operasyonları ile elçilikte çalışanların sayısını azalttı. (Kaynak: Sputnik)